Rama në konferencën e donatorëve: “Ju lutem na ndihmoni”

Në fjalën e tij në konferencën e donatorëve për Shqipërinë, kryeministri Edi Rama zgjodhi ta nisë më nje fjalë, ‘Faleminderit’, thënë në gjuhë të ndryshme, si mirënjohje për vendet që iu përgjigjën vendit tonë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. “Jam thellësisht i prekur, dhe dua ta nis duke thënë shumë thjesht, “Faleminderit” do të […]

Vazhdo të lexosh

Petrit Vasili nxjerr pamjet: Njerëzit e pushtetit gënjyen për Thumanën

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka kritikuar qeverinë Rama dhe punën që ajo ka kryer në përballimin e situatës së rëndë, pas tërmetit të 26 nëntorit. Ai ka publikuar një video në “Facebook”, përmes së cilës thotë se banorët e Thumanës akuzojnë njerëzit e pushtetit se i kanë gënjyer. Sipas Petrit Vasilit, Prokuroria duhet të […]

Vazhdo të lexosh

Sadri Abazi i PS zhduk dy katet pa leje/ Kush duhet të hyjë në burg?! FOTO

Nga Luçiano Boçi. Gjatë inspektimeve si grup i ngritur nga PD, me ish-deputeten e Durrësit Fatbardha Kadiu, në zonën e pistës “Iliria”, për të parë nga afër dhe inventarizuar dëmet e tërmetit, pamë aty dhe deputetin e PS, Sadri Abazi. Shumë “i shqetësuar” por i buzëqeshur, siç shihet në foto, kishte ardhur për çfarë?! Për njerëzit?! […]

Vazhdo të lexosh

Tërmet i fuqishëm/ Njerëzit lenë ndërtesat dhe dynden në rrugë. VIDEO

Qyteti i Stambollit është tronditur nga një tërmet i magnitudës 5.7 deri në 5.9 i shkallës rihter. Dëshmitarët kanë përshkruar dridhjet e forta të tokës, ndërsa lëkundjet e tokës kanë nxjerrë të tmerruar qytetarët nga ndërtesat. Tërmeti ka rënë rreth orës 12:40 sipas orës lokale. Njerëzit kanë braktisur banesat duke u dyndur në rrugë. Epiqendra […]

Vazhdo të lexosh

Lëkundje termeti në zonën e Durrësit.

Një tjetër termet është regjistuar sot në vendin tonë. IGJEUM bën me dije se në orët e mëngjesit ka regjistruar një lëkundje termeti në zonën e Durrësit. Sipas të dhënave të bëra publike, termeti është shënuar në orën 08:31 dhe ka pasur epiqendër Hamallajn në Durrës. Për fat, goditja ka qenë e lehtë, me magnitudë […]

Vazhdo të lexosh

Tërmeti i fuqishëm 8.2 ballë…

Një tërmet shkatërrues me magnitudë 8.2 ballë goditi Oqeanin Paqësor ndërmjet ishujve të Fixhi-t dhe Tonga-s. Tërmeti goditi në mesditën e së dielës me orën lokale, nga 560 kilometra thellësi, sipas të dhënave gjeologjike. Nuk pritet të ndodhë ndonjë tsunam si pasojë e këtij tërmeti të fuqishëm. Fatmirësisht nuk pati pasoja ose të lënduar./abcnews.al

Vazhdo të lexosh

Tërmeti i fuqishëm 5.2 ballë trondit Tiranën

Tërmeti i fuqishëm që shkundi sot paradite Tiranën ka shkaktuar panik, jo vetëm te qytetarët. Tronditja  e madhe dhe frika ka bërë, që jo vetëm të ndërpritet puna në Kuvendin e Shqipërisë, por edhe në kryeministri dhe ministritë e tjera. Të gjithë punonjësit e këtyre institucioneve, “ja kanë mbathur” menjëherë pas lëkundjeve të para. Sipas […]

Vazhdo të lexosh

Tërmet në Vlorë…

Vlora është goditur sërish nga një tërmet me magnitudë 3.1 ballë ditën e sotme. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) epiqendra e tërmetit ka qenë pranë fshatit Beshisht, rreth 12 km nga Vlora. Thellësia e tërmetit ka qenë 26 km, ndërsa nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar. Kujtojmë se […]

Vazhdo të lexosh

Gazetari shpërthen ndaj Ministres Kumbaro. Ja emri i tij.

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro vetëm pak orë më parë ka bërë një postim në “Twitter” në lidhje më kryebashkiakun e Tepelenës, Tërmet Peçin.  Duke bërë “share” një shkrim për kryebashkiakun e Tepelëns  znj. Kumbaro shkruan:  Tërmeti i vërtetë si tërmeti dhe bio për komunitetin, Tepelenë ç’e pate fat. Edhe këtë radhë gazetari më simpatik […]

Vazhdo të lexosh