Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal të rrënimit të kompleksit kulturor-historik të ndërtesave të ish-fondacionit “SKANDERBEG” (ku sot funksionojnë dy teatrot kombëtarë), hilja e radhës rezulton etiketimi i tyre si ndërtesa “fashiste”. Shpresojnë fort që […]

Continue Reading

Presidenti i Romës bën çmendurinë pas ndeshjes. Video

Roma mbrëmjen e djeshme ishte në festë për shkak se skuadra e tyre arriti të bëjë të pabesueshme duke eliminuar Barcelonën. Tifozët kanë festuar deri në orët e para të mëngjesit ndërsa alkooli dhe emocionet kanë qenë të papërshkrueshme. Edhe presidenti i Romës, Giallorossi James Pallotta doli nga diplomacia duke u bashkuar me tifozët e […]

Continue Reading

Sot në mbrëmje Barcelona pret Romën në “Camp Nou”

Sot në mbrëmje Barcelona pret Romën në “Camp Nou” në ndeshjen e tyre të parë çerekfinale në Champions League. Është “Sport” e cila ka publikuar formacionet e mundshme të dy skuadrave: Barcelona (4-4-2): Ter Stegen; S. Roberto, Piqué, Umtiti, J. Alba; Dembele, Rakitic, Busquets, Iniesta; Messi, Suarez. Roma (4-3-3): Alisson; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Nainggolan, […]

Continue Reading

Champions League, Eliminohet skuadra e famshme

Ndërsa italianët festojnë, spanjollët e Atletico Madrid janë skualifikuar duke e mbyllur fazën në grupe të Champions League, 4 pikë larg kryesuesve Roma dhe Chelsea, me të cilët barazoi 1-1 në “Stamford Bridge”. Në të 56-ën Saul Niguez shënoi golin e avantazhit ndaj Chelsea, por ndërsa në “Olimpiko” po fitonte Roma, as fitorja nuk mund […]

Continue Reading

Italia: Ballkani në rrezik nga kiza e zgjatur në Shqipëri

“Një tjetër zonë ku kemi intensifikuar kontrollet dhe vëmendjen është gadishulli ballkanik: në ditët e fundit, (veçanërisht me zhvillimet shqetësuese në Maqedoni dhe kriza e zgjatur politike në Shqipëri) ka pasur sinjale serioze të përkeqësimit të marrëdhënieve mes venddeve të Ballkanit Perëndimor. Ka një rigjallërim të retorikës nacionaliste dhe euroskepticizmit me një ndikim negativ jo […]

Continue Reading

Gjykatësi Franco Roberti, po heton biznesin kriminal të kontenierëve

Nuk ndalojnë mediat italiane duke shkruar për kontenierët me plehra të rrezikshme italiane që mund të jenë groposur në Shqipëri. “Qeveria e Shqipërisë lëkundet për “aferën e mbetjeve”, keshtu e titullon shkrimin e saj gazeta italine “Roma” kushtuar çeshtjes së kontenierëve të zhdukuar në Shqipëri. “Roma” vë në dukje faktin se Rama në fushatë zgjedhore […]

Continue Reading

Vetëm mafie citohet kudo kjo qeveri dhe ky Kryeministër.

Skandali me kontenierët e mbushur me tonelata mbetje të rrezikshme që dyshohet se janë groposur në Shqipëri vijon të jetë në vëmendje të mediave dhe autoriteteve italiane. Gazeta italiane ‘Roma’ shkruan sot se në Itali ka nisur një hetim i gjithanshëm për këtë çështje. Gazeta pohon gjithashtu që prokurori i Anti-Mafias Franco Roberti ka urdhëruar […]

Continue Reading

Ku u zhdukën 30 mijë tonë mbetje të rrezikshme?!

Duhej të mbërrinin për përpunim në landfillin më të madh të Evropës, në Maqedoni, manaxhuar nga italianët. Të nisura nga Gioia Tauro mbërritën në portin e Durrësit, më pas u humbën gjurmët “Bashkëpunimi midis Italisë dhe Shqipërisë është në një moment kyç. Ura e bashkëpunimit të drejtësisë midis dy vendeve tona do të jetë një […]

Continue Reading

Ramës i sulen të gjitha mediat Italiane në lidhje me skandalin e zhkudjes së tonelatave helme të rrezikshme

Edi Rama në qendër të superskandalit të groposjes së mbi 30 mijë tonelatave helme të rrezikshme në Shqipëri!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha. Sipas tij, “superskandali i mbi 1300 konteinerëve me helme të rrezikshme të nisur për Maqedoni, por që u “zhduken”në Shqipëri, ka mbushur dje dhe sot faqet dhe ekranet televizive të Italisë”. “Kështu Rai […]

Continue Reading

Nga Blendi Fevziu: E keni parë Artan Shkrelin? Po Artan Lamen?

E keni parë Artan Lamen? Ka kohë që nuk flet dhe nuk del në Tv. Nuk e kam fjalën për dalje paradë ku shpërndahen çertifikata legalizimi për ata që kanë qenë më të mirët në zaptimin e trojeve apo më të aftë për të shkelur ligjin. Dhe që tani legalizohen me bujë dhe live në […]

Continue Reading