Shqiptarët më të varfërit në rajon/ 28 % e familjeve s’paguajnë dot ujin dhe dritat. Për partinë të vrasin.

28 për qind e familjeve shqiptare kanë vështirësi në pagesën e faturave mujore, të tilla si uji, dritat, qira etj për gjatë vitit 2018, sipas gjetjeve të Barometrit të Ballkanit të këtij viti. Anketa që përfshiu familjet në të gjitha vendet e Ballkanit evidentoi se në Shqipëri përqindja e familjeve që nuk përmbushin detyrimet për […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Rreziku dramatik i një Dejavu historike.

Neper librat e historise pak na e kane mesuar nje fakt qe ka lidhje me nje nga momentet me dramatike te historise tone kombetare. Fakti eshte se pergjate punimeve te Konferences se Londres,nje shekull me pare,pikerisht aty ku u coptuan kufijte shqiptare..,ata,shqiptaret u paraqiten dhe iu drejtuan Konferences me disa delegacione. Cdo delegacion shqiptar pretendonte […]

Continue Reading

Amerika zbarkon në Ballkan/ Pse Shqipëria e Edi Ramës po bojkotohet?!

Paralelisht me ndihmës sekretari amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Vess Mitchell, që po viziton këto ditë të gjithë kryeqytet e rajonit përveç Tiranës, sot një tjetër zyrtar i lartë amerikan ka nisur një turne në Ballkan, duke anash kaluar Shqipërinë. Senatori Chris Murphy, anëtar i Nënkomisionit për Marrëdhënie me Evropën dhe Bashkëpunimin e […]

Continue Reading

Nga Bledi Kasmi/ Kush është më e rëndësishme për Europën sot në Ballkan, Stabilokracia, apo Demokracia ? Kush është më e rëndësishme për Europën sot në Ballkan, Stabilokracia, apo Demokracia ?

Kjo është dilema të cilës i ka dhënë një përgjigje një akademik malazez, Pavloviç, i cili edhe nguliti në memorien europiane termin “Stabilokraci”, sipas të cilit, shtetet Perëndimore po injorojnë autokratët rajonalë,  praktikues anti-demokratë për aq kohë sa paqja garantohet në Ballkan. Shqetësimi nuk është më vetëm rajonal. Një gazetare e Deutche Welle i shprehu […]

Continue Reading

Yee flet në Senat për Shqipërinë dhe ndikim rus në Ballkan

Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee foli në një seancë për rajonin në Senat, ku senatorë dhe ekspertë bënë thirrje për vazhdimin e angazhimit amerikan në Ballkan për të zmbrapsur ndikimin rus dhe për të shmangur përshkallëzimin e krizave, si edhe për të mbështetur reformat dhe stabilitetin. Zoti Yee tha se nëse […]

Continue Reading

Basha premton: Në asnjë vend të Ballkanit, nafta nuk do të jetë më e lirë se në Shqpëri. Video

Në asnjë vend të Ballkanit, nafta nuk do të jetë më e lirë se në Shqpëri’. Ka qënë ky një nga premtimet e forta që kryetari i PD-së, Lulzim Basha, iu ka bërë sot fermerëve shqiptare nga Zvezda e Korçës. Duke shpalosur programin e tij të posaçëm për të zhvilluar bujqësinë, Basha renditi njerin pas tjetrit […]

Continue Reading

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Continue Reading

Italia: Ballkani në rrezik nga kiza e zgjatur në Shqipëri

“Një tjetër zonë ku kemi intensifikuar kontrollet dhe vëmendjen është gadishulli ballkanik: në ditët e fundit, (veçanërisht me zhvillimet shqetësuese në Maqedoni dhe kriza e zgjatur politike në Shqipëri) ka pasur sinjale serioze të përkeqësimit të marrëdhënieve mes venddeve të Ballkanit Perëndimor. Ka një rigjallërim të retorikës nacionaliste dhe euroskepticizmit me një ndikim negativ jo […]

Continue Reading

Çollaku/ Jetike ndërhyrja e prania e SHBA-së në Ballkan.

Ballkani i tere eshte ne krize. Menaxhimi i krizave te Ballkanit si ceshtje evropiane,sic qe qasja e mandatit te dyte te presidences Obama..duket se ka renduar dhe thelluar problemet ne Ballkan. BE me gjithe deshiren e mire duket se po has veshtiresi serioze ne kuptimin dhe zgjidhjen e krizave Ballkanike. Proceset hiperburokratike,paqartesi ne evidentimin e […]

Continue Reading

‘Telegraf/ Baton Haxhiu, spiun i “UDB”-së

Nga Reshat Badallaj­ ZHURIANI Serbia fashiste permes Baton Haxhiut,spiunit të UDB­es serbe,këlyshit të Jovica Stanishiqit,gjaksorit te kryeudbashit të Serbisë,bandës vrastare,raciste, që quhet “DEVOLLI” dhe permes ETC të Ramiz Kelmendit,argat i devotshem serb,tentojn t´i helmojn dhe t´i tredhin shqiptarët. Devollët dhe Ramiz Kelmendi,kahmotshëm janë të lidhur me vëllazërit Kariq,kundër shqiptarve. Strumbullari i kësaj zezënaje,që i bie […]

Continue Reading

Dhjetë pyetje kryeministrit shqiptar nga “Pianeta Italia News” për kontenieret.

Qeveria shqiptare ka bërë të ditur se do të padisë sitin “Pianeta Italia News”, i cili publikoi lajmin për zhdukjen e 1300 kontejnerëve me mbetje në territorin shqiptar. Gazeta, e cila ka si lajtmotiv të jetës së saj pikërisht betejën për ambientin, i drejtohet me dhjetë pyetje kryeministrit shqiptar. 1. Zbulimet e “Pianeta Italia News” […]

Continue Reading

Vajza e Millosheviç: Babain tim e vranë në burg

Maria Millosheviç e bija e ish-presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviç ka deklaruar sot se babain e saj e kanë helmuar në burgun e Hagës. Ajo ka dhënë një intervistë për “Kurir”-in serb ku shfaq gjithë pretendimet e saj se pse mendon se babain e saj e kanë vrarë dhe nuk ka vdekur nga ataku kardiak, siç është versioni […]

Continue Reading

Maqedoni: Mediat ruse parashikojnë luftë në rajon. “Bie Platforma e Ramës”.

Vetëm dy minuta pas vendimit të presidentit maqedonas, Gjorgji Ivanov për të mos i dhënë mandatin e kryeministrit Zoran Zaev, portali rus ‘Sputnik’ e ka dhënë lajmin ndër të parët, duke i dhënë një peshë të madhe pjesës tjetër të deklaratës. “Rrëzohet platforma e Tiranës” e titullon shkrimin me foton e Ivanov që jep edhe […]

Continue Reading

Çmëndet sërish Rama. I bën presion Trump-it. Iki me Rusinë

Ballkani është në rrezikun e rrëshqitjes nën influencën ruse nëse administrata Trump injoron rajonin. Kështu shprehet kryeministri shqiptar Edi Rama në një intervistë për The Telegraph. Pikëpyetje ka edhe mbi atë nëse Bashkimi Europian po bën mjaftueshëm për të siguruar stabilitetin dhe për të bllokuar komplotet e mundshme ruse. Në një intervistë të gjatë, kryeministri […]

Continue Reading