Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere

Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë ndër objektet më të ndotura në shtëpi. Një studim i fundit, i publikuar tek revista Scientific Reports, sugjeron se sfungjerët e enëve, të cilët strehojnë me miliona baktere nëse nuk i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fatmir Ali Guda/ QINDRA MILIONA EURO ‘PASURI’ I VLEJNË TAHIRIT MË SHUMË SESA HAKMARRJA NDAJ EDI RAMËS .

Opinioni publik ka ngrirë prej zhvillimeve të vrullshme të ditëve të fundit në lidhje me atë që përflitej prej kohësh për lidhjet e krimit të organizuar me pushtetin. Zbardhja e vetëm njërës prej dosjeve të përgjimit mes dy trafikantëve të drogës arrestuar nga policia italiane dhe fletë arresti i prerë për bashkpuntorin më të afërt […]

Vazhdo të lexosh

Ja 42 sponsorët “VIP” që kanë dhënë miliona lekë për LSI/ Zbardhen emrat dhe shumat

DuaLajm.com” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht raportin financiar të Lëvizjes Socialiste për Integrim për burimet e parave gjatë vitit 2016. Referuar të dhënave zyrtare, “DuaLajm.com” raporton se LSI numëron plot 42 donatorë me dhurime mbi 1 milionë lekë të vjetra dhe shuma totale e grumbulluar është rreth 258 milionë lekë të vjetra. Lista sipas tabelës […]

Vazhdo të lexosh

Çmimi i medaljes së Ramës: Marrëveshje multimilionëshe për ndërtimin e infrastrukturës së TAP në Shqipëri, në favor të një kompanie franceze.

Emblema “Komandant i Legjionit të Nderit”, origjinale sot e gjithë ditën shitet për vetëm 85 dollarë në  portalin botëror të shitje-blerjeve Ebay, pa pagesë ekstra për transportin. Dhënia e këtij vlerësimi nga vetë kryeministri francez Bernard Cazeneueve për shefin e qeverisë shqiptarë një ditë më parë, bashkë me të falat e Francois Hollande nga Indonezia nuk […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta zvicerane “bombardon” Ramën. U mburr me Lazaratin, droga industri miliarda dollarëshe

Kultivimi i kanabisit në Shqipëri është një industri miliarda dollarëshe, shkruan Nene Zurcher Zietung. “Kushtet janë ideale, vendi  ka një mesatare prej 218 ditëve me diell, i bekuar  nga malet  dhe një furnizim të mjaftueshëm me ujë. Sipas OKB-së, Shqipëria  është një nga burimet kryesore për tregun botëror me kanabis. Baza ekonomike për këtë është […]

Vazhdo të lexosh