SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Gazeta zvicerane “bombardon” Ramën. U mburr me Lazaratin, droga industri miliarda dollarëshe

Kultivimi i kanabisit në Shqipëri është një industri miliarda dollarëshe, shkruan Nene Zurcher Zietung.

“Kushtet janë ideale, vendi  ka një mesatare prej 218 ditëve me diell, i bekuar  nga malet  dhe një furnizim të mjaftueshëm me ujë.

Sipas OKB-së, Shqipëria  është një nga burimet kryesore për tregun botëror me kanabis.

Baza ekonomike për këtë është krijuar që nga regjimi komunist. Në kohën e diktatorit stalinist Enver Hoxha, shteti mori përsipër kontrollin e eksportit industrial të kërpit. Kjo është përdorur kryesisht për ilaçe.

Në fund të komunizmit , ndjekur nga një dekade e  jostabilitetit, mes trazirave politike në vend dhe luftërave në ish-Jugosllavi fqinje kjo situate u bë më evidente.

Armët ishin pjesë e të përditshmes, politika u polarizua,  bandat kriminale ishin pjesë e realitetit.

Shqipëria lufton sot me këtë trashëgimi dhe fuqinë e rrjeteve kriminale ngulitura. Ato kontrollojnë tregtinë e drogës dhe shtrihet tani në Evropë Perëndimore. Korrupsioni, varfëria dhe institucionet e dobëta shtetërore janë duke minuar luftën kundër mafias.

Megjithatë, qeveria socialiste e artistit dhe politikanit Edi Rama u ka shpallur luftë kultivuesve pas fitores së tij zgjedhore, 2013. Ai filloi më 16 qershor 2014 duke sulmuar  Lazaratin, një fshat pranë kufirit me Greqinë, shkruan gazetari shqiptar Elvis Nabolli për Nene Zurcher Zietung.

Banorët e Lazaratit që kultivonin  kanabis votuan rregullisht për Partinë Demokratike, e cila ishte në pushtet nga  2005-2013.

Rama u mburr më pas sikur policia kishte hequr një “zonë të krimit” dhe një “njollë për Shqipërinë”. Ministri i tij i Brendshëm e pa si  vendosmëri e qeverisë për të zbatuar sundimin e ligjit në Shqipëri.

Në vitin 2014, policia kapi 101 ton marihuanë, e cila është afërsisht shuma e përgjithshme në nëntë vitet e para. Pak më shumë se gjysmë milion bimë janë shkatërruar. Një vit më pas ka pasur tashmë 800 000., dhe në nëntë muajt e parë të vitit 2016, policia ka shkatërruar 2.1 milionë bimë.

Qeveria Rama  i sheh këto shifra për të provuar se ajo është duke shkuar për të fituar luftën kundër drogës. Më shumë se dy vjet pas operacionit në Lazarat dhjetë njerëz janë në burg.

Nga Mali i Zi kalojnë sasi të mëdha droge për në republikat ish-jugosllave e më pas për në zonën Shengen. Kjo ndodh nga ajri dhe toka. ”

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?