Historike/ Presidenti i Koresë Veriore, Kim Jong-un dhe ai i Koresë Jugore, Moon Jae-in janë përqafuar gjatë takimit të tyre

Presidenti i Koresë Veriore, Kim Jong-un dhe ai i Koresë Jugore, Moon Jae-in janë përqafuar gjatë takimit historik të tyre. Në samitin ndër-korean ata riafirmuan angazhimin e tyre për të përfunduar denuklarizimin e gadishullit korean. Në samit, krerët e dy Koreve kanë rënë dakord t’i japin fund Luftës koreane, pas 65 vjetësh.

Vazhdo të lexosh

Rrethohet Kim Jong

Pas stërvitjes së stuhishme nga ana e Amerikës dhe aleatit të saj, Koresë së Veriut, duket se dy super-fuqi të tjera janë vënë në lëvizje. Kina dhe Rusia zhvilluan sot manovra ushtarake të përbashkëta në ujëra detare pranë Koresë së Veriut, disa ditë pas një testi të ri bërthamor dhe balistik nga Pheniani. “Marina kineze […]

Vazhdo të lexosh

Kim Jong nuk ndalet: Nxjerr raketat ndërkontinentale në bregdet/ Video

Koreja e Veriut ka ‘lëvizur një raketë balistike ndërkontinentale në bregdetin e saj’ mes paralajmërimeve nga SHBA-ja se Kim Jong-un po ‘përgjërohet për luftë’. Pheniani filloi të lëvizte një raketë drejt bregut perëndimor të vendit, duke përdorur errësirën për të shmangur mbikëqyrjen, pohojnë mediat e Koresë së Jugut. Mes tensioneve të larta në gadishullin Korean, […]

Vazhdo të lexosh