Historike/ Presidenti i Koresë Veriore, Kim Jong-un dhe ai i Koresë Jugore, Moon Jae-in janë përqafuar gjatë takimit të tyre

Presidenti i Koresë Veriore, Kim Jong-un dhe ai i Koresë Jugore, Moon Jae-in janë përqafuar gjatë takimit historik të tyre. Në samitin ndër-korean ata riafirmuan angazhimin e tyre për të përfunduar denuklarizimin e gadishullit korean. Në samit, krerët e dy Koreve kanë rënë dakord t’i japin fund Luftës koreane, pas 65 vjetësh.

Continue Reading

Kim Jong-un falënderon Korenë e Jugut për ‘mikpritjen

Kim Jong-un, e lavdëroi Korenë e Jugut për, siç tha, mikpritjen “mbresëlënëse” të delegacionit të Veriut në Lojërat Olimpike Dimërore. Komentet vijnë pasi delegacioni zyrtar i Veriut, i udhëhequr nga motra e Kimit, Kim Yo-jong, ka mbaruar vizitën historike dhe është kthyer në Phenjan. “Pas raportit të delegacionit mbi vizitën, Kim Jong-un shprehu kënaqësi mbi […]

Continue Reading

CIA/ Koreja e Veriut drejt bombardimit bërthamor të SHBA-ve

Diktatori koreanoverior, Kimg Jong Un mund të godasë SHBA-në me një raketë bërthamore, njofton CNN. Drejtori i CIA-s, Mike Pompey, u shpreh se SHBA preferonte zgjidhjen diplomatike të konfliktit me Korenë e Veriut, por ndërhyrja ushtarakte nuk përjashtohet si opsion. Pompey u shpreh se vendi komunist është shumë pranë arritjes së qëllimit të saj, për […]

Continue Reading

Nga Ilir Hoxha/ Koreanët e Shqipërisë dhe Kim Jongu i tyre

Koreja e Veriut dhe koreanët vazhdojnë të jenë një mister për pjesën tjetër të botës por ne shqiptarët “jemi me fat”. Tashmë nuk e kemi të nevojshme të rrimë sy e veshë para televizioneve për tu njohur sadopak me Kim Jong Un-in dhe popullin e tij që po i “bën ballë i vetëm” Amerikës. Këtu […]

Continue Reading

CNN/ Ja çfarë i ndodh botës nëse Kim Jong-un sulmon SHBA-në

Përmes një analize CNN sqaron të gjitha skenarët e mundshme dhe çfarë mund të ndodhë nëse Kim Jong Un vendos të sulmojë. SHKRIMI I PLOTE I CNN Koreja e Veriut testoi një bombë hidrogjeni të dielën, duke rritur frikën se Pheniani po afrohet ndërtimit të një rakete bërthamore që mund të arrijë deri në SHBA. […]

Continue Reading

Kim Jong nuk ndalet: Nxjerr raketat ndërkontinentale në bregdet/ Video

Koreja e Veriut ka ‘lëvizur një raketë balistike ndërkontinentale në bregdetin e saj’ mes paralajmërimeve nga SHBA-ja se Kim Jong-un po ‘përgjërohet për luftë’. Pheniani filloi të lëvizte një raketë drejt bregut perëndimor të vendit, duke përdorur errësirën për të shmangur mbikëqyrjen, pohojnë mediat e Koresë së Jugut. Mes tensioneve të larta në gadishullin Korean, […]

Continue Reading

Kim Jong: Nëse qëlloni qoftë edhe njëherë do hedhin në erë SHBA-në

Shteti vetmitar i Kim Jong-un lëshoi paralajmërimin e bujshëm, ndërkohë që Uashingtoni dhe Koreja e Jugut po marrin pjesë në disa stërvitje masive ushtarake në rajon, shkruan “Daily Star” Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë pranoi lufta me Korenë e Veriut është tashmë një opsion “në tavolinë”. “Ushtria Popullore Koreane do të zvogëlojë bazat e […]

Continue Reading

Koreja e veriut ka Realizuar me sukses një tjetër test Balistik

Ministri i mbrojtjes së Koresë së Jugut e quajti këtë një provokim për të parë reagimin që do ketë nga Presidenti Trump. Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia kanë kërkuar një mbledhje urgjente të Këshillit të sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar në lidhje me këtë çështje. KCNA raporton se është […]

Continue Reading