Koreja e veriut ka Realizuar me sukses një tjetër test Balistik

Bota

Ministri i mbrojtjes së Koresë së Jugut e quajti këtë një provokim për të parë reagimin që do ketë nga Presidenti Trump.

Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia kanë kërkuar një mbledhje urgjente të Këshillit të sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar në lidhje me këtë çështje.

KCNA raporton se është testuar raketa Pukguksong-2, një lloj i ri arme e cila supozohet që mund të mbajë mbushje bërthamore dhe testi u mbikqyr nga Lideri Kim Jong. Ajo shtoj se raketa u lëshua me një kënd të konsiderueshëm për të mos shqetësuar vendet fqinje.

Raketa përdor karburant të ngurt i cili i jep asaj një fuqi dhe distancë më të madhe.

Total 1 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?