Kim Jong-un falënderon Korenë e Jugut për ‘mikpritjen

Bota

Kim Jong-un, e lavdëroi Korenë e Jugut për, siç tha, mikpritjen “mbresëlënëse” të delegacionit të Veriut në Lojërat Olimpike Dimërore.

Komentet vijnë pasi delegacioni zyrtar i Veriut, i udhëhequr nga motra e Kimit, Kim Yo-jong, ka mbaruar vizitën historike dhe është kthyer në Phenjan.

“Pas raportit të delegacionit mbi vizitën, Kim Jong-un shprehu kënaqësi mbi të,” raportoi media shtetërore KCNA.

Ka qenë ky delegacioni më i lartë verikorean që ka vizituar Jugun që nga Lufta e Koresë në vitet 1950.

Dy Koretë nuk kanë nënshkruar kurrë traktat të paqes për të përfunduar zyrtarisht luftën dhe janë në një gjendje konstante të mosbesimit reciprok.

Pjesëmarrja e Koresë së Veriut në Lojërat Olimpike është parë si një ngrohje e marrëdhënieve midis dy Koreve, ndonëse ka pasur gjithashtu shqetësime se ajo i ka mundësuar Koresë së Veriut të blejë kohë për zhvillimin e programit të saj bërthamor.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?