SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Rrethohet Kim Jong

Pas stërvitjes së stuhishme nga ana e Amerikës dhe aleatit të saj, Koresë së Veriut, duket se dy super-fuqi të tjera janë vënë në lëvizje.

Kina dhe Rusia zhvilluan sot manovra ushtarake të përbashkëta në ujëra detare pranë Koresë së Veriut, disa ditë pas një testi të ri bërthamor dhe balistik nga Pheniani.

“Marina kineze mbërriti sot në Vladivostok, qytet i madhë portuor që ndodhet pranë kufirit koreanoverior”, njoftoi Ministria kineze e Mbrojtjes në një komunikatë.

Ushtrimet ushtarake zhvillohen mes qytetit bregdetar dhe yjërave kombëtare koreanoveriore, sipas të njëjtit burim.

Këto manovra vijnë më pak se një muaj pas testit të gjashtë bërthamor të realizuar nga Koreja e Veriut (3 shtator) dhe dy lëshimet e raketave balistike që kaluan mbi Japoni.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?