Ambasadorët perendimorë si ata sovjetikë dhe kinezë në kohën e Enverit

Në artikullin “Të luftosh Berishën për të fuqizuar berishizmin” kam shkruar se qëndrimi i Lulzim Bashës dhe i shumëve që e mbështesin lidhur me përjashtimin e Berishës nga Grupi Parlamentar është një hipokrizi e katërfishtë ndaj Berishës, amerikanëve, shqiptarëve dhe vetvetes (linku poshte). Në funksion të kësaj loje të traditës kulturore shqiptare, ku hipokrizitë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorët presion mbi Ramën për…

Sipas mediave të vendit fqinjë ai po tërheq edhe vëmendjen e kancelarive europiane. Një javë më parë si pasojë e tentativës për të miratuar planin urbaiistik të Himarës nga i cili pretetendohen se preken të drejtat e disa qytetarëve grekë tensioni mes Athinës dhe Tiranës u rrit. Presidenti grek Pavlopulos në darkën me Presidentin francez Emanuel […]

Vazhdo të lexosh

Ylli Manjani: Kjo nuk është diplomaci leshi…

Ish-ministri i Drejtësisë ka bërë reaguar në lidhje me deklaratën e ambasadores shqiptare në Holandë. Përmes një postimi në “Facebook”, ai shkruan që reagimi i ambasadores mund të na rrezikojë seriozisht vendosjen e vizave. “Reagimi skandaloz i ambasadores mund të na rrezikojë seriozisht vendosjen e vizave!!! Tashmë nga një memo e policisë Hollandeze, është sensibilizuar […]

Vazhdo të lexosh

Nga Andi Bejtja/ ‘Ambasadorët dhe invenstimet!

Kam takuar shumë ambasadorë shqiptarë nëpër vite, dhe shumë aktive dhe inekzistente…Të gjithë pak a shume kanë pasur një fjali në gojë; e pranova këtë detyrë, madje këtë sakrificë, për hir të kalamajve, të bëjnë shkollën falas, të sistemohen….se me këtë rrogë e me këto buxhete, as bën dot diplomaci, as jeton dot si ambasador….Ej […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorët e vendeve të BE refuzojnë Vlahutin: Nuk mbajmë qëndrim pa parë protestën e opozitës

Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian kanë dalë kundër ambasadores së delegacionit të BE në Shqipëri, Romana Vlahutin në lidhje me krizën politike në vend. Paraditen e sotme, në zyrën e Vlahutin tek “Aba Center” u mblodhën ambasadorët e vendeve të BE për të diskutuar për bojkotin e zgjedhjeve nga opozita. Syri.net mëson nga burime […]

Vazhdo të lexosh

Ka përfunduar takimi i Bashës me ambasadorët

Ka përfunduar takimi mes kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, me ambasadorët e vendeve të BE-së në vendin tonë. Takimi, i kërkuar nga Basha, u zhvillua në selinë e Partisë Demokratike. Mësohet se arsyeja ka qenë informimi i ambasadorëve lidhur me takimin e djeshëm të Bashës me Ramën. Dje kreu i opozitës u takua me kryeministrin […]

Vazhdo të lexosh

PD: Vlahutin po dezinformon partitë. Reagimi pas takimit me partitë e vogla me OSBE

Partia Demokratike u informua sot nga aleatët opozitarë për qendrimin e sotëm të ambasadores së BE në Tiranë, Romana Vlahutin, sikur Partia Demokratike gjatë pranisë së ndërmjetësuesve europianë në Tiranë ditën e martë, nuk pranoi propozimet e tyre dhe se nuk paraqiti kundërpropozime apo ofertë tjetër. Partia Demokratike konstaton me keqardhje të thellë se ky […]

Vazhdo të lexosh

Nga Aurel Plasari: A shitblihen ambasadorët?

Po, shitblihen edhe ata: i përgjigjem pohimisht që në krye pyetjeve në FB. Në historinë e diplomacisë botërore, për çdo kohë e për çdo vend, gjen shembuj ambasadorësh që shiten e blihen, siç paskësha thënë. Ambasadorë të tillë që, nën mbulesën e punës për shtetin që përfaqësojnë, japin e marrin për llogari të të tjerëve, […]

Vazhdo të lexosh

Basha: Ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting.

Lulzim Basha ka akuzuar drejtpërdrejt Kryeministrin Rama dhe ambasadorët e SHBA-ve dhe BE-së se janë të implikuar në krijimin e një reforme në drejtësi në favor të qeverisë. Madje, Basha ka kërkuar edhe arrestimin e Ramës. Sipas Bashës ambasadorët do të japin së shpejti llogari për ndërhyrjen e tyre ne reformën në drejtësi dhe vetting. […]

Vazhdo të lexosh

Përfundon dreka e punës mes kreut të PD-së, dhe ambasadorëve të 7 vendeve të BE-së. Basha: Jashtëzakonisht produktive

Perfundon dreka e punës mes kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe ambasadorëve të 7 vendeve të BE-së të akredituar në Tiranë. Këtë herë takimi ka zgjatur më shumë se 2 orë, ndërsa është diskutuar në lidhje me situatën politike në vend. “Jashtëzakonisht produktive. Ata marrin një informacion të drejtë dhe siç është. Kauza qytetare për […]

Vazhdo të lexosh

Basha sërish drekë pune me ambasadorët e BE-së. Shoqërohet nga kryetarët e partive opozitare

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ndodhet në një drekë pune me 8 ambasadorë të vendeve të BE në një nga lokaet e kryeqytetit. Ai shoqërohet nga krerët e partive aleate: Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Dashamir Shehi, Vangjel Dule dhe Kreshnik Spahiu. Në tryezë janë ambasadorët e Gjermanisë, Hungarisë, Polonisë, Sllovakisë,  Kroacisë, Sllovenisë, Holandës dhe Belgjikës. Qëllimin […]

Vazhdo të lexosh