Edhe Franca drejt rivendosjes së vizave me Shqipërinë

Pas Holandës, edhe Franca mund të kërkojë rivendosjen e regjimit të vizave me Shqipërinë. Por ndryshe nga Amsterdami, që këtë hap e kërkon për të ndalur organizatat kriminale shqiptare që veprojnë kryesisht në trafikun e drogës, për Parisin shkak janë kërkesat e larta për azil që vijnë nga Shqipëria. Të dhënat zyrtare të Ministrisë së […]

Continue Reading

Berisha kërkon në Kuvend 1 minutë heshtje në nderim të ish-kancelarit Helmut Kohl

Sali Berisha ka ngritur sot deputetët e Kuvendit të Shqipërisë në këmbë për të nderuar me 1 minutë heshtje, ish-kancelarin e Gjermanisë Helmut Kohl, i cili ndërroi jetë dje. Berisha e mori fjalën sot në hapje të seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit duke vlerësuar maksimalisht figurën e Kohl dhe sidomos për ndihmën e jashtëzakonshme që […]

Continue Reading

Balli Kombëtar i kërkon kandidatit të Vlorës tërheqjen nga gara

Sot Kryesia e Ballit Kombëtar Demokrat, i kërkon kandidatit të saj Adriatik Alimadhi të tërhiqet nga gara, pasi sipas tyre është e papranueshme që ai të jetë i pozicionuar në listë pas Vangjel Dules. Përmes një deklarate ata e cilësojnë listën e Bashës si “lista e turpit”, ndërsa i rikujtojnë vjedhjen e votave në vitin […]

Continue Reading

Rama kërkon”luftë” që nga Shkodra

Për Shqipërinë që duam”, ky do të jetë sllogani që do të udhëheqë PS-në zgjedhjet e 18 qershorit dhe mesazhi që u përcoll ishte fitorja e një mandati të qartë socialist. Për kryeministrin Rama zgjedhjet e 18 qershorit janë zgjedhje që do të vendosin për fatin e Shqipërisë ndërsa sulmoi PD-në se ngujohet në çadër […]

Continue Reading

Ambasadori Polak: Duhen zgjedhje të ndershme dhe të balancuara

Ambasadori polak Karol Bachura, në një intervistë për GSH sot ka deklaruar se “një fushatë e balancuar paraelektorale dhe zgjedhjet e lira dhe dhe të ndershme të këtij viti, të mbajtura në mënyrë transparente duke ruajtur standartet e vendosura nga OSBE/ODIHR – të gjithë këta faktorë – do të shërbejnë për të forcuar imazhin e Shqipërisë […]

Continue Reading

Çmëndet Ngjela/Ja tre postet që kërkon Meta që opozita të dalë nga çadra

Dy ditë pasi lideri i LSI-së foli për krijimin e një qeverie besimi dhe zgjedhje vetëm me opozitën, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kreu i Kuvendit zhvilluan sot një takim “kokë më kokë” në kryesinë e Kuvendit. Pak orë pas mbylljes së këtij takimi është zbuluar edhe se për çfarë po flitet konkretisht. Spartak […]

Continue Reading

Edhe PDIU i kërkon Ramës qeveri teknike.

Pas Ilir Metës që u deklarua mbrëmjen e djeshme për një qeveri besimi, është Mesila Doda, numri II i PDIU-së që kërkon zgjidhje të krizës përmes negociatave Rama-Basha. Mesila Doda tha se duhet një pak kombëtar për të ndryshuar si fillim Kodin Zgjedhor që penalizon partitë e vogla. Deklarata e saj  është bërë me simpatizantë të […]

Continue Reading

Llalla kërkon shkarkimin e Tërmet Peçit dhe Adriatik Zotkajt

Dy viktimat e radhës nga dekriminalizimi pritet të jenë Tërmet Peçi dhe Adriatik Zotkaj, përkatësisht kryetarë bashkish në Tepelenë dhe Poliçan. Prokuroria e Përgjithshme ka dorëzuar në Komisionin Qëndror të zgjedhjeve dokumentat, sipas të cilave të dy kanë fshehur dënimet që “përfshihen në sferën e ndalimit për ushtrimin e funksionit, në kuadër të ligjit për […]

Continue Reading

Diana Çulit i vjen keq, por falje nuk kërkon.

Shkrimtarja Diana Çuli është përballur mbrëmë me Agron Tufën në emisionin “Top Story” të Sokol Ballës, pas akuzave që Tufa i bëri duke e cilësuar vrasëse të poetëve Genc Leka e Vilson Blloshmi. Debati nisi kur Çuli u ftua të ishte pjesë e takimeve “Letërsia e qyteti” dhe Tufa njoftoi protestë kundër saj. Në emisionin […]

Continue Reading

Dobrushët e Soros-it i kërkojnë Kuvendit të shkeli ligjin.

Kryetari i Fondacionit “Soros” në Shqipëri Andi Dobrushi i ka bërë kërkesë zyrtare Kuvendit që të shkelë ligjin. Përmes një letre dërguar Sekretares së Përgjithshme të Kuvendit të Shqipërisë Albana Shtylla që Syri.net e disponon, Dobrushi kërkon që të rihapet aplikimi për kandidaturat e shoqërisë civile për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë […]

Continue Reading

Prishet darka. Meta i kërkon Ramës të japin njëkohësisht dorëheqjen.

Një burim shumë i rezervuar kryeministror, pjestar i shërbimit darkor, tregon se darka e mbrëmshme mes Edi Ramës dhe Ilir Metës ka përfunduar siç filloi, e  pa ngrënë! Që në fillim kryeministri ka kërkuar pozicionimin e saktë dhe të prerë të Ilir Metës, çka ka rritur tensionet mes tyre, ndërkohë që Meta ka thënë se […]

Continue Reading

Prokuroaria i kërkon Kuvendit të dhënat për pagën e deputetit Peza.

Prokuroria e Përgjithshme ka thelluar hetimet për deputetin socialist, Alfred Peza, i akuzuar për tre vepra penale, për evazion fiskal, deklarim i rremë i pasurisë dhe falsifikim dokumentesh. Hetimet për deputetin Peza nisën pasi bashkëshortja e tij ka blerë aksione në një bankë të nivelit të dytë, me afro 1 %, me vlerë 1.13 miliardë […]

Continue Reading