Reagon Peza pas marrjes si të pandehur: Për “kriminelin” Alfred Peza dhe “engjëjt” e Prokurorisë!

Në orën 10.00 të ditës së sotme, isha thirrur në Prokurorinë e Përgjithëshme për tu njohur me përfundimin e hetimeve për pasurinë time, një çështje e cila tashmë është e njohur. Kjo është një procedurë krejt normale dhe rutinore. Ajo që e bëri sërisht të “bujshëm” këtë lajm, ishte diçka krejt tjetër. Fati e desh […]

Continue Reading

Alfred Peza nën hetim/ A do shkruaj Rama se: Nuk keni parë gjë akoma?

Alfred Peza zyrtarisht është nën hetim. Akuzat ndaj tij janë ngritur nga ana e Prokurorisë së Përgjithshme e cila ka nisur hetimin pasi Peza kishte blerë në emër të gruas së tij, aksione në një bankë private në Tiranë. Prokuroria e Përgjithshme, citon se ndaj Alfred Pezës janë ngritur 3 akuza. Bëhet fjalë për akuzat […]

Continue Reading

Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Prokurorisë për pastrim parash ndaj Alfred Pezës

Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Prokurorisë për sekuestron e pasurisë së deputetit socialist Alfred Peza. Prokuroria ka sqaruar se kërkesa në Gjykatën e Lartë ishte vetëm për veprën penale të pastrimit të parave, ndërsa nga ana tjetër nuk bëhen me dije argumentat e këtij vendimi. Kurse aksionet prej 1.1 miliardë lekë pranë një […]

Continue Reading

Njihuni me miliardierët e Rilindjes përballë votuesve të tyre që mbijetojnë për bukën e gojës/ Ja emrat e tyre

Për disa deputetë, paga si ligjvënës, zë një peshë të papërfillshme në raport me shpenzimet dhe të ardhurat e përgjithshme vjetore. Deputeti i Partisë Socialiste, Sadri Abazi, gjatë vitit 2016, ka blerë një makinë me vlerë 105 mijë euro. Po gjatë këtij viti, Abazi ka shitur dy makina për 25 mijë dhe 22 mijë euro. […]

Continue Reading

Reagon deputeti Peza: Hetimi si gazetar dhe jo si politikan, një precedent i rrezikshëm!

Në lidhje me një informacion të publikuar sot në media mbi personin tim, dua të sqaroj se hetimi i Prokurorisë së Përgjithshme është duke u zhvilluar jo kundrejt deputetit Alfred Peza, por për gazetarin Alfred Peza. Pse? Sepse është duke u hetuar vetëm pasuria për periudhën kur unë kam punuar si gazetar. Tashmë edhe nga […]

Continue Reading

Prokuroria sekuestron pasuritë e deputetit, Alfred Peza

Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestro preventive ndaj aksioneve, në masën 1 %, me vlerë rreth 113 milionë lekë të reja, të regjistruara në emër të shtetases Mirela Ndini, bashkëshorte e deputetit Alfred Peza, në bankën “Credins” sh.a, në kuadër të hetimit të nisur ndaj tyre nga Prokuroria e Përgjithshme për veprat penale; […]

Continue Reading

Prokuroria e Krimeve te Rënda kërkon në gjykatë sekuestrimin e pasurive të deputetit të Partisë Socialiste, Alfred Peza.

Anëtari i parlamentit nga radhët e mazhorancës po hetohet për fshehje pasurie dhe pastrim parash Ndonëse në sekret të plotë, prokuroria ka avancuar në hetimet ndaj deputetit të Partisë Socialiste Alfred Peza. Burime të besuara për News24 konfirmojnë faktin se në gjykatën për Krime të Rënda është paraqitur nga prokuroria një kërkesë për sekuestrimin e […]

Continue Reading

Linda Rama është emëruar në Këshillin Drejtues tek Banka Amerikane e Investimeve. A është kjo banka qe akuzon Braho për pastrim parash?

Viti 2016 ka qenë i mbarë për një pjesë të “Rilindjes”, e cila ka nisur të investojë në një sektor strategjik, siç është sektori bankar. Pas Alfred Pezës dhe bashkëshortes së tij që blen 1 përqind të aksioneve të Bankës Credins, tashmë është bashkëshortja e Kryeministrit Edi Rama e cila ka vendosur të bëhet pjesë […]

Continue Reading

Alfred Serreqi: Nuk kam dhënë asnjëherë asnjë intervistë për “Gazetën shqiptare” në respekt të një vendimi që e kam marrë që në vitin 1997.

Më datë 20 shkurt “Gazeta Shqiptare” boton në faqen 6 një intervistë të lajmëruar në faqen e parë të saj, me titull “Alfred Serreqi: Shkëputja nga PD–ja në ‘97, ja çfarë ndodhi”. Së pari, dua të sqaroj të gjithë lexuesit dhe opinionin publik se unë, Alfred Serreqi, nuk kam dhënë asnjëherë asnjë intervistë, as intervistën […]

Continue Reading

Prokuroaria i kërkon Kuvendit të dhënat për pagën e deputetit Peza.

Prokuroria e Përgjithshme ka thelluar hetimet për deputetin socialist, Alfred Peza, i akuzuar për tre vepra penale, për evazion fiskal, deklarim i rremë i pasurisë dhe falsifikim dokumentesh. Hetimet për deputetin Peza nisën pasi bashkëshortja e tij ka blerë aksione në një bankë të nivelit të dytë, me afro 1 %, me vlerë 1.13 miliardë […]

Continue Reading