Kërcënohet Albin Kurti, Njësitë Speciale rrethojnë shtëpinë e kryeministrit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka marrë disa mesazhe kërcënime mbrëmjen e sotme. Mediet në Kosovë shkruajnë se për shkak të kërcënimit janë forcuar masat e sigurisë për shefin e Qeverisë. Njësisë Speciale  kanë rrethuar shtëpinë e ku banon kryeministri dhe familja e tij. Ende nuk dihet nëse janë identifikuar autorët e kërcënimit dhe nëse […]

Vazhdo të lexosh

Kuvendi i Kosovës miraton dy marrëveshje ndërkombëtare

Me 81 vota për, Kuvendi i Kosovës ka miratuar projektligjin për ratifikimin e amendamentimit të Marrëveshjes së bashkëfinancimit për Projektin “Programi mbështetës për ujësjellës dhe kanalizim në zonat rurale faza (dalëse) VI”, ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Zvicrës. Po ashtu, me 82 vota për Kuvendi ka miratuar projektligjin për ratifikimin e […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati mund të bëhet pjesë e qeverisë së Albin Kurtit si ministër i Jashtëm.

Pasi lëvizja Vetëvendosje lajmëroi se do organizojë një marshim në Tiranë me rastin e festës së Pavarësisë, pati shumë reagime në rrjetet sociale. Megjithatë nuk munguan edhe qëndrimet e drejtuesve më të lartë të qeverisjes socialiste. Kryeministri Edi Rama u shpreh për këtë çështje pak pasi lideri i VV, Albin Kurti e kishte kritikuar për Mini-Shengenin. […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Albin Kurti kontrollohet para se të futet tek zyra e Ramës

Është praktikë që delegacionet e nivelit të lartë nuk kontrollohen por shoqerohen nga protokolli kur futen në institucione të rëndësisë së veçantë në Shqipëri. Sigurisht, kjo praktikë duhet të jete kudo. Por kryeministri në ardhje i Kosovës Albin Kurti i është nënshtruar kontrollit të zakonshëm që i bëhet administratës kur futet në zyrat e qeverisë, […]

Vazhdo të lexosh

‘Vetëvendosja’ fiton në komunën e Prishtinës

Nga rezultatet e Komisionit Qendror Zgjedhor del që Prishtina votoi më së shumti për Lëvizjen Vetëvendosje në zgjedhjet e djeshme. Nga Vetëvendosja kandidon Albin Kurti për Kryeministër të Kosovës. Ndërkohë, sipas rezultateve të deritanishme, me numërimin e 91% të votave në komunën e Prishtinës, Vetëvendosje udhëheq me 42.42 përqind, ndërkohë që lë pas koalicionin LDK-AKR-Alternativa, […]

Vazhdo të lexosh