Zjarri në Bibliotekën Kombëtare djeg librat e periudhës ruse. Do Zoti janë djegur dhe veprat e diktatorit

Pas ndërhyrjeve të zjarrfikësve u bë e munduar neutralizim i flakëve, ndërsa mësohet se janë dëmtuar vetëm disa libra të periudhës ruse. Zëvendës ministri i Kulturës, Zef Çuni i pyetur nga gazetarët tha se materialet e djegura nuk ishin të ndonjë rëndësie të veçantë. Zef Çuni: Kemi hartuar edhe projektin e rikonstruksionit të Bibliotekës Kombëtare, e […]

Continue Reading

Blushi: Po vjen destabilitet i rrezikshëm

Tashmë është zyrtare: Koalicioni i partive opozitare nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit, nëse nuk arrihet një marrëveshje politike për qeveri teknike. Në një letë dërguar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 26 parti opozitare deklarojnë se kanë vendosur të bojkotojnë zgjedhjet deri në plotësimin e kushteve. Një qëndrim i tillë i opozitës […]

Continue Reading

Nga Bledi Kasmi: A është Beni, Nexhmija?

Disa djem dhe vajza të reja të ftojnë në trotuaret e Tiranës të firmosësh peticionin që Libra të regjistrohet në zgjedhje. Duhen disa mijëra firma dhe të rinjtë duken mjaft entuziastë që po i hyjnë politikës. Kur i pyet të rinjtë se përse duhet firmosur? Ata përgjigjen; “se Libra do të garojë në zgjedhje”. Interesante […]

Continue Reading

Sonila Meço nga çadra shkon firmos për Blush-in..

Sonila Meço firmos LIBRA në zgjedhje,” shkruan Ben Blushi krahas fotos së postuar në Facebook, ku shihet gazetarja Meço, pas aktorit Agron Llakaj, që firmos për pjesëmarrjen e partisë LIBRA në zgjedhjet parlamentare të 18 Qershorit. Më herët ish-deputeti i PS-së Blushi, ka akuzuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve se po tenton të nxjerrë partinë e […]

Continue Reading

Artan Fuga: Thirrje LSI-së e LIBRA-s për t’iu bashkuar Bashës

Nuk po flas për elektoratin sepse ai është ndarë në segmente të ndryshme. Me pushtetin gjithmonë dyshohet nëse ata që votojnë për të nuk janë atje thjesht për interesa meskine personale. Me cilindo pushtet dhe kurdoherë. Nëpunës të trembur që e kanë marrë vendin e punës si qyqarë duke bërë militantin fallco, shoqata që marrin […]

Continue Reading

Artan Fuga: Qeveria teknike për zgjedhje të lira u intereson të gjitha partive politike, vetë qeverisë dhe qytetarëve!

Kjo duhet kthyer në një parim kushtetues. Zgjedhjet i organizon një qeveri teknike me përbërje partish, ekspertësh, qytetarësh. Gazetari Norel Zaimi, ish studenti im, sot miku im, më rikujton dhe rikujton publikisht se një vit më parë kam mbajtur një fjalë për qytetarin e nëpërkëmbur. Po e ritransmetoj atë video. Nuk i heq asnjë presje […]

Continue Reading

KQZ i jep të drejtë Blush-it. Libra në garën e 8 Qershorit.

Një udhëzim që nuk u mësua se si u inflirtua ditët e fundit dhe që ndryshonte rregullat për kandidimin e partive politike në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, krijoi një përplasje të fortë mes KQZ dhe partisë LIBRA. Një ditë më parë me një gjuhë të ashpër në parlament, kreu i LIBRA-s, Ben Blushi akuzoi […]

Continue Reading

Ja emrat e perzgjedhur dje me votim elektronik të Libra-s së Blush-it

Zgjedhjet e Brëndshme LIBRA Zgjedhjet e Brëndshme LIBRA – Për Kryetar dhe Bërthamë Results(Published Feb 12, 2017 8:00:36 PM) Zgjedhjet për Kryetar të LIBRA Option Votes Ben Blushi 95% 3093 Neritan Seferkolli 5% 156 Zgjedhjet për Antarë të Bërthamës Option Votes Mimoza Hafizi 5% 2036 Sonila Boci 3% 1262 Aida Nico 3% 1123 Matilda Terpollari […]

Continue Reading