SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShkrime

Nga Guxim Alimani/ Skënder Zogu-Historia që vjen e pa retushuar!

Pata fatin afro 25 vite me pare te njoh ing. Skender Zogun.Ai te intrigonte jo vetem me faktin e te qënit njeri nga pinjollet e rralle te Familjes Mbretnore Shqiptare por mbi gjithshka me personalitetin e tij. Nje personazh emblematik me nje thjeshtesi pertej te zakonshmes,fisnik ne limitet e skajshme te semantikes se kesaj fjale,por mjaft i kultivuar dhe mbi ç’do gje nje shqiptar i madh.

Madheshtine e diturine shqiptare Skender Zogu nuk e demonstron verbalisht e me sllogane por e materializon njerezisht e intelektualisht ç’do moment te jetes se tij. Ndaj perballe tij ndjehesh komod e pse jo arrin dhe te behesh mbreteror pa e dashur me perpara Monarkine…! Por nuk eshte jeta e Skender Zogut objekti i reagimit tim por libri i tij “Mémoires d’exil,une vie au service de la nation albanaise”i cili u botua keto dite dhe ne gjuhen shqipe.

Libra ka me bollek por realitet e histori te vertete ka pak. Se historine e bejne mijte,dallkauket e smirxginjte e shume rralle e shkruajne aktoret e perjetuesit e saj.E pra ing. Skender Zogu shkruan me thjeshtesi e vertetesi perjetimet e kohes.

Nje shembull brilant qe ti qasemi te vertetes se keshtu çlirojme nga mashtrimet e komplekset historine duke derguar ne strehen e vet si deshtimin po aq dhe lavdine. Duke i uruar rruge te mbare librit shpresojme te jete nje trokitje e sinqerte ne ndergjegjen e historise kombetare ne perpjekjen e saj per te korrigjuar historine tone te keqtrajtuar.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?