Mos përdorni qerpikë fallco. Qerpikët e gjatë fallco dëmtojnë syrin

Shkencëtarët kanë zbuluar se qerpikët fallco shumë të gjatë thajnë syrin. Në fakt, qerpikët e trashë dhe të gjatë krijojnë një erë në miniaturë që shtyn më shumë ajër mbi sipërfaqen e syrit. Kjo pra është arsyeja pse qerpikët e gjatë fallco thajnë syrin dhe lejojnë më shumë pluhur të hyjë në sy. “Ja pra […]

Continue Reading

Mos humbni kohë për dashurinë e shkuar. Mendo të renë

Situata jetësore në të cilën ndodhet femra në lidhje-martesë “të lumtur”, ndërkaq mendimet, dëshirat, ndjenjat i kanë akoma te ish i dashuri, mund të definohen si pengesë. Mirëpo, pengesën e paguajnë “shtrenjtë”, sepse për ruajtjen e mashtrimit, lajthitjes dhe bindjeve të gabuara, shpenzojnë energji të mëdha. E po, unë e dua! Humbja e kohës në […]

Continue Reading

Berat Buzhala: Një orë e më parë Rama, të rrëzohet. Meta, mos e mbështet!

Intervistë ekskluzive e drejtuesit të “Express”, gazetarit dhe analistit të mirënjohur në hapësirën shqipfolëse, Berat Buzhala, dhënë për gazetën “Koha jone”. Pyetje 1: A duhet të jap dorëheqjen Edi Rama për t’i hequr dyshimin opozitës se zgjedhjet do ti vjedhë me paratë e drogës? Përgjigje: Si pikë e pare, në bazë të asaj cfarë shohim […]

Continue Reading

Doni të teshtini? Mos e ndërprisni. Ja pasojat

Të mbash teshtimin është e dëmshme për shëndetin. Ky proces mundëson nxjerrjen e mikrobeve jashtë nga mukoza e hundës me një shpejtësi prej 160 km/h. Nëse ju e mbani atë, presioni që ushtrohet në brendësi të kokës është tepër e dëmshme dhe prek si aparatin e dëgjimit ashtu dhe shikimin. Mund të zhvillojë dëme të […]

Continue Reading

Kokëdhima: Unë do të vazhdoj të vij në Asamblenë e PS-së. Mos Koço se do të thyej ndonjë krah.

Gjatë bashkëbisedimit me socialistët e Elbasanit iu riktheva shkarkimit tim nga Asambleja Kombëtare e PS-së më 23 dhjetor dhe iu drejtova publikisht të gjithë anëtarëve të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste të Shqipërisë, se drejtuesit e asamblesë nuk më kanë vënë në dispozicion vendimin e shkarkimit, pavarësisht interesimit tim të vazhdueshëm. U kërkova atyre që […]

Continue Reading