Shendet

Doni të teshtini? Mos e ndërprisni. Ja pasojat

Të mbash teshtimin është e dëmshme për shëndetin. Ky proces mundëson nxjerrjen e mikrobeve jashtë nga mukoza e hundës me një shpejtësi prej 160 km/h.

Nëse ju e mbani atë, presioni që ushtrohet në brendësi të kokës është tepër e dëmshme dhe prek si aparatin e dëgjimit ashtu dhe shikimin.

Mund të zhvillojë dëme të pariparueshme dhe trauma në daullen e veshit duke shkaktuar në rastë të rralla hemorragji apo shurdhim.

Gjithashtu ky presion do të ndihet dhe pas syve tuaj duke ju krijuar ndjesinë sikur po ju buçet koka. Të teshtish është njerëzore ndaj mos mbani asnjëherë atë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?