SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Mos përdorni qerpikë fallco. Qerpikët e gjatë fallco dëmtojnë syrin

Shkencëtarët kanë zbuluar se qerpikët fallco shumë të gjatë thajnë syrin.

Në fakt, qerpikët e trashë dhe të gjatë krijojnë një erë në miniaturë që shtyn më shumë ajër mbi sipërfaqen e syrit. Kjo pra është arsyeja pse qerpikët e gjatë fallco thajnë syrin dhe lejojnë më shumë pluhur të hyjë në sy.

“Ja pra pse qerpikët elegantë të gjatë fallco nuk janë idealë për syrin tuaj”-thotë Guillermo Amador, njëri prej kërkuesve.

Nga ana tjtër edhe qerpikët e shkurtër nuk janë të shëndetshëm. Nëse ata janë shmë të shkurtër nuk do t’i mbrojnë sytë. Gjatësia perfekte e qerpikëve është sa një e treta e syrit tuaj.

Sa më shumë qerpikë të keni aq më mirë do të jetë. Në këtë rast më e rëndësishme është sasia se sa gjatësia.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?