SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Basha i drejtohet Ramës: S’do të lejojmë të marrësh peng demokracinë

Lulzim Basha, i ka drejtuar një thirrje,  kryeministrit Edi Rama, nga çadra e protestës:

“Dua t’i them fare qartë Edi Ramës se në asnjë mënyrë, në asnjë formë, në asnjë moment, nuk do të lejojmë të marrësh peng demokracinë shqiptare dhe të drejtën për zgjedhje të lira dhe të ndershme!

Ora e përballjes po afron!

Shqiptarët janë të bashkuar nga ora në orë dhe ky bashkim është forca e vetme paqesore që do të ndalë kmomplotin ekonomik ndaj shqiptarëve.

Zoti është me të drejtën, me shqiptarët, – theksoi Basha, – fitorja po afron!”

“Qeveria jashtë Kushtetutës dhë ligjit, është tirani. Qeverisja jashtë kontratës me qytetarët është diktaturë. Në këtë javë të dhjetë të protestës sonë të madhe është vendi të përsërisim njëzëri se koha kur në Shqipëri tolerohej diktatura e pakicës mbi shumicën ka shkuar për të mos u kthyer kurrë më.

Rama ka dështuar me ekonominë e vendit, me represionin e vazhdueshëm të taksidarëve të korruptuar që kanë mbushur xhepat e tyre me paratë e shqiptarëve.

Qeverisja e Edi Ramës ka dështuar të sjellë një ekonomi më të mirë për shqiptarët, por ka një ekonomi në rënie, papunësi në rritje, mjerim e varfëri.

Në majë të këtij kaosi qëndron mungesa e besimit të investitorëve.

Dje pata nderin të pres në zyrë, Presidentin e Kofiindustrisë italine, Paolo Anjeli. Me turp të madh konstatova se ishte i vetmi përfaqësues i politikës shqiptare që e priste këtë personalitet me 28 mijë punonjës, që ka transferuar në Shqipër kapital dhe vende pune e deri tek teknologjia dhe Edi Rama që gjen kohë të drekojë e darkojë me kriminelët nuk gjente kohë të diskutonte me kreun e Kofiindurtriosë italiane.

Nuk gjente kohë për sy arsye: e para se kjo çështje nuk lidhet me xhepin e tij, me pasurinë e tij, kjo çështje jetike për ekonominë tonë kombëtare që ka të bëjë me fatet e mijëravenënave në Vlorë, Durrës e anembanë vendit, që të sigurojë që ata që janë në punë nuk largohen nga puna, kjo as nuk i hyn në defter Edi Ramës, sepse Edi Rama dhe peshku i qelbur nga koka funksionon vetëm për arsye të mbrojnë interesat e veta. Populli për ta është plaçkë, Vlora për ta është plaçkë.

I shpjegova presidentit Anjeli, planin tonë ekonomik që do të nxjerrë vendin tonë nga kriza duke krijuar një klimë konkuruese me taksën e sheshtë 9%, me çmime konkuruese të energjisë dhe naftës, që me republikën e re do të kenë çmimin më të ulët në rajon, metodat europiane të administrimit fiskal, duke futur në kazerma ushtrinë abuzive të taksidarëve, duke ndihmuar biznesin e vogël të vazhdojë dhe duke garantuar në mënyrë të plotë dhe të gjtihanshme rend dhe siguri në rrugët e Shqipërisë si një parakusht për klimën e biznesit dhe këtu zbulohet dhe arsyeja e dytë:

Arsyeja pse edi Rama nuk e pret Presidentin e Kofindustrisë italiane është se në subkonshiencën e tij Rama e di se është kryeministri në largim. Ka nisur të sillet që tani si opozitë e papërgjegjshme ndërkohë që ne, opozita juaj e qytetarëve shqiptarëve, po nisim të marrim përgjegjësitë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?