SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetStil/Jetë

U mbyt me tre fëmijët, Rudina Magjistari: Alma Arrazi është nënë vr’asëse!

Në emisionin e “Rudina” në Tv Klan u diskutua lidhur me ngjarjen tragjike të Shkodrës, ku Alma Arrazi u hodh në lumin Buna bashkë me 3 fëmijët e saj të vegjël. Një rast aq sa i rallë edhe tronditës!

Sociologu Gëzim Tushe nënvizoi faktin se nëna e re ka kryer një krim duke iu marrë jetën të vegjëlve të saj. Sipas tij, pavarësisht situatës ku ajo është gjendur, është veprim ekstrem dhe i pajustifikueshëm.

“Duhet bërë një diagnozë shumë e kujdesshme dhe e veçantë, por besoj që dy janë rrethanat sipas gjykimit tim. Së pari janë rrethanat e brendshme që lidhen me personalitetin e zonjës, kam parimin që viktimat nuk gjykohen pas vdekjes, por ama nuk na hiqet e drejta të themi që qoftë dhe për motive egoiste, se janë disa forma…

Sidoqoftë edhe nëse është bërë për këto probleme të brendshme apo për shkak të problemeve të saj me stabilitetin mendor, nuk justifikohet veprimi. Absolutisht nuk justifikohet. Duhet ta studiojmë precedentin që t’u themi grave të tjera se duhet të jenë shumë më të kujdesshme, se e para njëherë nuk ke të drejtë t’i marrësh jetën vetes. E dyta, s’ke të drejtë të bësh krim!

Sidoqoftë edhe nëse është bërë për këto probleme të brendshme apo për shkak të problemeve të saj me stabilitetin mendor, nuk justifikohet veprimi. Absolutisht nuk justifikohet. Duhet ta studiojmë precedentin që t’u themi grave të tjera se duhet të jenë shumë më të kujdesshme, se e para njëherë nuk ke të drejtë t’i marrësh jetën vetes. E dyta, s’ke të drejtë të bësh krim!

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?