Rama për studentët: Pakti, premtim i mbajtur. (Video)

Sot, studentët e nga të gjitha universitetet e vendit kanë paralajmëruar rikthimin e protestave para Ministrisë së Arsimit, për shkak se “Pakti për Universitetin” nuk është përmbushur ashtu siç është premtuar. Ndërkohë, kryeministri Edi Rama në postimin e mëngjesit në rrjetet sociale publikon një video, ku sipas tij janë mbajtur të gjitha premtimet ndaj të […]

Vazhdo të lexosh

Tensionohet situata tek Ministria Arsimit/ Studentët thyejnë xhamat e ministrisë së arsimit.

Me qindra e qindra studentë janë para ministrisë së arsimit. Studentët kanë nisur protestën me thirrje të fuqishme me megafon, duke kënduar: Ju luftoni për karrige Për studentët jeni armike! Ju po vidhni vendin tuaj Asnjë punë për 6 muaj! Studentët kanë mbledhur letra shuk me të cilat godasin ministrinë, të zhgënjyer që Pakti për […]

Vazhdo të lexosh

Rikthehen/ Studentët protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit

Paralajmërojnë studentët. Do ngrihemi sërish në protestë më 22 maj në orën 12:00 tek Ministria e Arsimit kundër qeverisë për mosrealizimin e kërkesave të tyre nga Rama. Studentët shprehen se, qeveria nuk i është përmbajtura premtimeve të ndërrmara në kuadër të Paktit për Universitetin. Pikërisht për këtë arsye, ata thonë se do të organizohen sërish […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO/ Deputetët e PD gjithë natën në ambientet e fakultetit në mbështetje të studentëve.

Tek fakulteti jurdik kanë shkuar përfaqësues të opozitës për tu qëndruar pranë studentëve dhe për të evituar dhunën e polcisë. Policia tentoi pas mesnates per te nxjerre studentet nga ngujimi tek Fakulteti i Drejtesise. Deputetet Gent Strazimiri, Albana Vokshi, Flamur Noka, Endri Hasa, Ervin Salianji, Klevis Balliu dhe Gazment Bardhi shkuan ne vendngjarje. Ata qendruan […]

Vazhdo të lexosh

-19 gradë/ Studentët e Korçës sfidojnë temperaturat

Studentët në universitetet e vendit kanë vijuar sërish bojkotimin e mësimit për të protestuar. Në qytetin e Korçës studentët kanë sfiduar tempertaurat deri në -19 gradë dhe kanë bojkotuar mësimin duke protestuar për plotësimin e kërkesave të tyre. Po ashtu dhe në universitetin e Elbasanit një pjesë e studentëve kanë vendosur që të bojkotojnë mësimin […]

Vazhdo të lexosh

Lindita Nikolla në konferencë të jashtëzakonshme. Dorëhiqet dhe merr përgjegjësitë për gjithçka

Brenda pak ditëve paralelisht me rezistencën e palëkundur të studentëve, Edi Rama, po lëshon me shpejtësi çdo gjë të mundshme që do ti kthente protestuesit në shtëpi dhe shkolla. Që ditën e parë të protestës ministria e Arsimit, Lindita e Nikolla, u vetë-ofrua për të dhënë dorëheqjen por Rama duke shpresuar se do ta zgjidhte […]

Vazhdo të lexosh

“Zëri Amerikës”: Studentët të fyer nga Rama

Nga VOA Disa mijëra studentë të universiteteve publike shqiptare zhvilluan sot për të pestën ditë një tubim proteste para ministrisë së arsimit. Ata kërkojnë përgjysmim të tarifave dhe lehtësi të tjera për periudhën e studimeve. Studentët thanë se janë mosbesues ndaj negociatave, ndaj vendosën që të mos pranojnë asnjë bisedim ose negociatë, por thjesht presin […]

Vazhdo të lexosh

Studentë bojkotojnë mësimin dhe hidhen në protestë kundër rritjes së tarifave nga shteti. VIDEO

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar videon dhe mesazhin e një studenti, i cili shkruan se, studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit & Arkitekturës dhe Urbanistikës janë ngritur në protestë kundër rritjes së tarifave nga shteti. Sikur mos mjaftoje tarifa aktuale vjetore, tashmë studentët duhet të paguajnë minimalisht 60.000 lekë të vjetra për çdo provim të […]

Vazhdo të lexosh

Nga Jeta Toçila: Arsim paçavure

Arsimi tek ne është një katastrofë. Do thoni ju, po shëndetësia, drejtësia, turizmi…etj…? Sigurisht që nuk mbeten pas. Por me arsimin/edukimin fillojnë të gjitha. Shkollat tonë prodhojnë inteligjencë pasive, duke bërë që të humbim shumë njerëz inteligjentë, pasi nuk inkurajohet kreativiteti, kritika, interpretimi për të sjellë diversitete mendimi dhe ide. Kjo ndodh sepse me këtë […]

Vazhdo të lexosh