Edi Rama shpërblen me zyra, Bindjen Demokratike të Astrit Patozit

 Edi Rama ka vendosur të shpërblejë me zyra, Bindjen Demokratike të Astrit Patozit, pas shërbimeve të këtij të fundit. Në fletoren zyrtare, është publikuar këtë të premte vendimi “për dhënien në përdorim, pa shpërblim, nga Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare te partia ‘Bindja Demokratike’, si seli, të vilës nr. 1 dhe të palestrës në krah të saj, […]

Continue Reading

Reforma Zgjedhore, Rama: Të gjithë janë të mirëpritur

Kryeministri Rama ka komentuar nga SHBA tryezën e përbashkët me të gjithë aktorët politikë në vend për Reformën Zgjedhore, duke thënë se duhet të përshpejtohet procesi për të ardhmen europiane të vendit. “Unë dua të them që tanimë është e qartë se ne duhet të përshpejtojmë procesin e reformës në bazë të rekomandimeve të ODIHR. […]

Continue Reading

Basha: Rama po bën prapë dasmë pa nuse

Lulzim Basha në një bashkëbisedim me mediat paraditen e sotme me median në lidhje me vendimin e Gjermanisë që ka miratuar 9 kushte që Shqipëria të hapë negociata me BE-në. ‘Në emër të PD dhe opozitës së bashkuar të garantojmë çdo qytetar shqiptar dhe partnerët tanë, BE, partnerët tanë strategjijë euroatlantikë se PD dhe opozita […]

Continue Reading

E vërteta e lajmit për ‘tërmetin e madh’, që nxori Tiranën nëpër rrugë

Me të drejtë një lajm i hedhur me urgjencë pas tërmetit të mbrëmshëm, 3.8 ballë, që preku kryeqytetin në orën 22.08 minuta hedhur në rrjet nga disa media online bëri që mijëra qytetarë, të braktisnin shtëpitë dhe të mbushnin rrugët dhe sheshet e Tiranës. Lajmi ngrinte alarmin, se lëkundjet edhe më të mëdha se ato të […]

Continue Reading

Tahiri sërish mesazhe të koduara në sallën e gjyqit/ Nuk keni parë gjë akoma” dhe “nuk ka bir kurve”…

Ka përfunduar pas rreth dy orësh seanca gjyqësore ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, në Gjykatën e Krimeve të Rënda, ndërsa kjo e fundit pritet të japë vendimin final në orën 16:00. Gazetarja Klodiana Lala tha për “BalkanWeb” se ish-ministri Tahiri ka shfaqur në sallën e gjyqit disa faqe të printuara të gazetave dhe portaleve, ku shfaqet […]

Continue Reading

SA KUSHTOJNË REALISHT SARAJET E KRYEMINISTRIT RAMA NË SURREL

JAKUP B. GJOÇA Andreas Papandreu, në 1992, edhe pse ishte Kryeministër i Greqisë, u gjykua në Gjykatën Speciale për ndërtimin e Vilës së tij në Hekali, e cila asokohe kushtoi 2 miliardë dhrahmi = 6 milionë €.Andrean Papandreu e shpëtoi nga Gjyqi vetëm bizmenmeni Livani, i cili deklaroi se i huazoi falas Papandreut dhrahmi.Familja Papadreu […]

Continue Reading

Rama i kërkon votën Merkelit, kjo e fundit e prezanton si…

Kancelaria gjermane Angela Merkel ka pritur sot në një takim disa minutësh Edi Ramën. Ky takim i kërkuar nga Rama, është zhvilluar me qëllim që ti mbushet mendja Gjermanisë me qëllim që japë votën pro për integrimin e Shqipërisë Por ndërsa Rama kërkonte votën e Merkelit, kjo e fundit mendon ndryshe. Me një postim të […]

Continue Reading

Rama informon të gjithë drejtuesit e mjeteve lidhur me automjetin që ato zotërojnë.

Me anë të një postimi në Facebook, Kryeministri Rama njofton shoferët se çdo të dhënë për automjetin e tyre mund ta verifikojnë online në faqen zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor. Mjafton që të japësh numrin e shasisë dhe targës dhe mund të mësoni nga e ka prejardhjen, sa herë është […]

Continue Reading

Lulzim Basha, busulla më ogurmbarë e rrugëtimit europian të Shqipërisë

Nga Sokol Gjoni Votimet moniste të 30 qershorit, nxorën në pah karakterin e pandryshueshëm të Edi Ramës dhe pamundësinë e tij për t’u shkëputur nga lidhjet kriminale, me të cilat ai, ka bërë ortakëri për të qeverisur vendin. E konsideruar si një nga betejat më të fuqishme të opozitës së Lulzim Bashës, “dekriminalizimi” , dha […]

Continue Reading

Çollaku/ Në kohën kur kërkohet arsye dhe serviret banalitet.

Banalitet mund te quhet qendrimi publik i nje ministre me emrin Elisa,lidhur me raportin ODIHR per 30 qershorin dhe krizen politike ne vend. Jam i sigurte te ngjashem do te beje Taulanti e patjeter Fredi.Dalja e Gentit nuk ngjiti..,vetem gajasi. Por e tera nuk eshte rastesi.Eshte nje projekt i miremenduar.Sa here ne vend ka krize […]

Continue Reading

Kërcet zorra në Vlorë/ Lahet natë bulevardi se do të vijë shoku Rama! VIDEO

Qytetarët e Vlorës s’kanë mbyllur dot sy natën e kaluar, nga kantieri i pastrimit që ishte ngritur në mes të natës në bulevard. Punëtorë me pompa me presion dhe zorra uji për tërë natën kanë larë pllakat sepse ishin njoftuar se do të vinte kryeministri për t’i përuruar. Drejtorët e tyre po ashtu pa gjumë, […]

Continue Reading

Raporti i OSBE-ODHIR, reagon kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në twitter lidhur për raportin e OSBE/ ODIHR për 30 qershorin si edhe deklaratata politike që pasuan publikimin e tij. “Përpjekja për të ngritur një furtunë në gotë mbi Raportin e OSBE/ODHIR-it është e kotë, e gabuar dhe e dëmshme për vendin,e në radhë të parë për […]

Continue Reading

Rama/ “Sot një qytetar nuk ka nevojë për mik, nuk ka nevojë të fusë duart në xhep, por…

Teksa u prezantuan disa raste për problemet me pensionet, Rama tha se pensionistët nuk kanë pse të përdorin miqtë e tjerë, pasi sipas tij i vetmi mik është platforma. “Në shumë vende pensionistët nuk e marrin përgjigjen dhe përkushtimin që meritojnë. Mirëpo duke ju drejtuar platformës ata i heqin këto pengesa dhe kanë një mik […]

Continue Reading

Kjo është shtëpia e re e Edi Ramës, në Dhërmi!FOTO

Historiani Arben Llalla ka publikuar në rrjetet sociale fotografitë e një shtëpie në Dhërmi, për të cilën shprehet i bindur se është shtëpia e re e kryeministrit Edi Rama. “Kjo është shtëpia e re e Edi Ramës në Dhërmi të Himarës, që po përfundohet ngjitur me Kishën e Shën Thanasit,” tregon historiani duke publikuar fotografitë […]

Continue Reading

Rama i bën thirrje studentëve ekselentë të bëjnë kërkesë për punësim në administratën shtetërore.

Me anë të një videoje në Facebook, kryeministri thotë se të gjithë studentët ekselentë që zotërojnë një diplomë që nga viti 2015, duhet të aplikojë në “punëtëmbarë.al dhe dap.gov.al” për t’u punësuar në administratë. Rama bën të ditur se në administratë janë 2019 pozicione pune vakante dhe aplikimet janë të hapura deri më 20 shtator. […]

Continue Reading

Drejtueset gra në Shkodër, në kundërshtim me ligjin e nënpunësit civil

Nga Nertila Qafzezi Ismajlgeci 1- Pranimi në shërbimin civil në kategorinë ekzekutive bëhet nëpërmjet një konkurrimi të hapur. 2. Konkurrimi organizohet në mënyrë periodike nga njësia përgjegjëse për secilin nga grupet e përcaktuara në pikën 8 të nenit 19 të këtij ligji. 3. Konkurrimi zhvillohet në këto dy faza: a) verifikimi paraprak, nëse kandidatët plotësojnë […]

Continue Reading

“Nova Media Albania: Rama është njeriu më i pasur në botën shqiptare me 1.5 bilion dollarë.

Kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij, janë akuzuar shpeshherë për vjedhje në tendera, apo shpërdorim të parave të buxhetit të shtetit. Mjafton të përmendin rastet e Milot-Balldren apo Orikum Dukat, ku kostot janë jashtë normales. Këto projekte nuk janë të vetmet, pasi ka shumë raste të tjera, ku Rama ka kënqur orekset e tij […]

Continue Reading

Pas terrorit të Ramës, japin dorëheqjen 7 drejtorë në Shkodër. EMRAT

Shtatë drejtorë të emëruar nga PS-ja kanë dhënë dorëheqjen njëhërësh sot në Shkodër, me  urdhër të prerë nga kryeministri Edi Rama. Syri. net disponon listën dhe njërën nga kërkesat për dorëheqje, ku drejtuesit japin si argument “arsye objektive”. Por, shkak i largimit të tyre dhunshëm është kriza në të cilën gjendet PS-ja në Shkodër, pas dështimit […]

Continue Reading

Beteja pa kompromis e Opozitës ringjalli vlerat perëndimore në Shqipëri

Nga Red Varaku Opozita po bën ndoshta një ndër betejat më të rëndësishme dhe më heroike që ka bërë ndonjëherë. Një betejë, që mund të krahasohet për nga përmasat e saj legjendare, vetëm me betejën e Opozitës së 1990. Sepse, si asnjë herë tjetër në historinë e saj ajo ka përballë një kryeministër që i […]

Continue Reading

“Pjetri” përplas ashpër Ramën e Bushatin

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste mbrëmjen e së mërkurës është shoqëruar me debate të forta mes kryetarit dhe kryeministrit Edi Rama dhe anëtarit të kryesisë dhe ish ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati. Shkak është bërë situata e krijuar në Shkodër veçanërisht pas zbulimit të fakteve se kandidati socialist i votuar për drejtimin e Bashkisë, […]

Continue Reading