Ish-agjentit i CIA-s: Unë e vrava Bob Marley

Bill Oxley pretendoi se e ka vrarë ai yllin e muzikës. Marley vdiq tragjikisht në moshën 36-vjeçare, pasi jeta dhe karriera e ikonës së Jamaican u ndërpre pas një beteje katërvjeçare me kancerin. Vdekja e tij theu zemrat e gjithë njerëzve në mbarë botën. Historia e kancerit mund të duket e pavërtetë, pasi pretendimet e […]

Continue Reading

Nga Kastriot Dervishi/ Xhufit dhe avokatëve të mesjetës komuniste

Për të ardhur keq që shokët e një ndërmarrje agjitpropi komunist, Auron Tare, Pëllumb Xhufi, etj, kanë vënë në mënyrë diletante këto ditë të më përmendin në komentet apo postimete tyre të mjera. Madje për këtë sajojnë edhe emisione të kota pa asnjë bosht e rend të duhur. Po ua them hapur se as më […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ Të merret në mbrojtje Saimir Tahiri nga CIA dhe Departamenti i Shtetit

Saimir Tahiri është padyshim njeriu kyç në lidhjet Mafie-Politikë. I ri dhe energjik, por edhe naiv dhe i gatshëm për të sakrifikuar për shefin e tij politik dhe jo vetëm politik, tashmë ai është një thesar i paçmuar për drejtësinë hipotetike, që ka shanse të imponohet nga partnerët ndërkombëtar. Nuk ka më asnjë pikë dyshimi […]

Continue Reading

Wikileaks mund të sabotojë operacionet e CIA-s

Operacionet e përgjimit të ndërmarra nga CIA mund të sabotohen pas publikimeve të fundit të Wikileaks, që tregonin teknikat e hakerimit. Kodi i përdorur nga CIA për të fshehur origjinën e viruseve u treguan me detaje në publikimin e fundit të faqes së internetit që i ka “shpallur luftë” administratës amerikane. Kështu, sipas ekspertëve, kodi […]

Continue Reading

Ja aplikacionet që nuk mund t’i përgjojë CIA

Wikileaks në më shumë se 8.000 faqe ka bërë të ditur se CIA amerikane ka kryer programin e spiunimit për përdorues në gjithë botën përmes rrugës së telefonave mobilë, internetit, kompjuterëve, por edhe televizorëve të mençur, kamerave dhe pajisjeve tjera. Në dokumente është pohuar se CIA mund të spiunojë Instant Messaging, aplikacionin Signal, Telegram, WhatsApp, […]

Continue Reading

Sipas CIA-s, Serbët e kanë marrë arin e Kërçovës

Central Intelligence Agency (CIA) ka publikuar me miliona dokumente të klasifikuara që shkruajnë informacione sekrete për të gjithë shtetet e botës dhe një ndër ta është edhe ish-Jugosllavia. Më herët mediat raportuan për planet e Rusisë për të krijuar një shtet maqedono-shqiptarë në Ballkan që pastaj do të bashkëngjitej me Shqipërinë. Këtë plan Rusia e […]

Continue Reading

Trump gati të largojë spiunët e Obamës

Spiunët e Obamas, të infiltruar thellë në burokracinë federale janë të vendosur për shkatërrimin e Presidentin Trump. Është koha që administrata Trump të spastrohet nga këta sabotues. Në 1861, presidenti Abraham Lincoln ka krijuar të ashtuquajturin “ekip i rivalëve,” një kabinet kundërshtarësh që u krijua në primaret Republikane. Por ndërkohë që Linkoln përpiqej të unifikonte […]

Continue Reading

Wikileaks: CIA përgjon telefonat dhe televizorët

Wikileaks ka tronditur sërish më publikimin e materialeve të reja. Bëhet fjalë për disa mijëra ‘file’ (dosje) tepër sekret të agjencisë amerikane të spiunazhit CIA, ku janë të zhvilluar softverë të përparuara se si përgjohen njerëzit Bëhet fjalë për programe shumë të përparuara ku CIA mund të ndërhyjë me përgjime aty ku askujt nuk ja […]

Continue Reading

Nga Dr. Bledar Kurti: Si u themelua CIA?

Gjatë shtatë dekadave të fundit ka patur një numër shumë të madh mitesh rreth kultit të inteligjencës dhe Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, e njohur ndryshe si CIA (Central Intelligence Agency). Shpeshherë këto mite kanë prejardhjen nga mungesa e njohurisë për shërbimet e inteligjencës, nga lajmet në media ose nga libra triller of aventuresk. CIA perceptohet […]

Continue Reading