Ja si ndihmon vera e kuqe kur na kapur gripi

Përbërësit natyral që gjenden tek boronicat, çajërat dhe vera e kuqe njihen që ndihmojnë në rregullimin e sistemin imunitar për të luftuar infeksionet e ndryshme. Tani, një studim i ri tregon që pigmentet në këto produkte funksionojnë me një baktere të zorrëve në mënyrë që të parandalojnë infeksionet rënda dhe gripin. Shkencëtarët përmes disa tesimeve […]

Continue Reading

Arian Galdini/ Sistemi dy partiak nën sundimin Kryetarokratik është rregjim i tipit Një burrë, një burrë. Video

Pedagogu Arian Galdini ka publikuar ditën e sotme një tjetër videomesazh ne faqen e tij në facebook. Duket se ish-Kryetari dhe themeluesi i LDE – Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë, synon të ndërtojë një traditë në komunikimin e tij publik nëpërmjet ktyre videomesazheve. Galdini e quan këtë strategji të re të tij si fazën […]

Continue Reading

A e dini se puthja ndihmon në parandalimin e sëmundjeve?

Puthja është një ndër gjestet dhe simbolet emocionale më të bukura të dashurisë. Por keni menduar ndonjëherë se është shumë më tepër se kaq? A e dinit se puthja forcon sistemin imunitar apo se ndihmon në humbjen e peshës sepse përshpejton metabolizmin, ose se ajo ndihmon për të luftuar problemet dentare dhe simptomat e alergjisë? […]

Continue Reading

Nga Namir Lapardhaja: Unë bëra çmos, por, ti e di, sistemi…

Në filmin “Vdekja e kalit” (viti 1992) ka një episod të jashtëzakonshëm të takimit të xhelatit me viktimën, ku persekutori, tashmë politikan i rëndësishëm dhe i integruar në rrjedhat demokratike të vendit, rastis të takohet me të persekutuarin dhe në përballjen e tyre, aspak epike, ka një shprehje që e ka shoqëruar gjatë diskurin politik […]

Continue Reading

Zjarri në Bibliotekën Kombëtare djeg librat e periudhës ruse. Do Zoti janë djegur dhe veprat e diktatorit

Pas ndërhyrjeve të zjarrfikësve u bë e munduar neutralizim i flakëve, ndërsa mësohet se janë dëmtuar vetëm disa libra të periudhës ruse. Zëvendës ministri i Kulturës, Zef Çuni i pyetur nga gazetarët tha se materialet e djegura nuk ishin të ndonjë rëndësie të veçantë. Zef Çuni: Kemi hartuar edhe projektin e rikonstruksionit të Bibliotekës Kombëtare, e […]

Continue Reading

Wikileaks: CIA përgjon telefonat dhe televizorët

Wikileaks ka tronditur sërish më publikimin e materialeve të reja. Bëhet fjalë për disa mijëra ‘file’ (dosje) tepër sekret të agjencisë amerikane të spiunazhit CIA, ku janë të zhvilluar softverë të përparuara se si përgjohen njerëzit Bëhet fjalë për programe shumë të përparuara ku CIA mund të ndërhyjë me përgjime aty ku askujt nuk ja […]

Continue Reading