Basha – Braçes në Kuvend: Pusho, zar i bandave të Lushnjës”. VIDEO

Seanca Plenare në Kuvend është shoqëruar me konflikte dhe përplasje mes Mazhorancës dhe Opozitës. Kryeparlamentari Gramoz Ruçi, ka ndërpresë 3 herë seancën ditën e sotme, gjatë kohës kur fjalën në foltore e kishte krye demokrati Lulzim Basha. Në mes të zhurmës dhe kaosit ka spikatur thirrja e deputetit socialist Erion Braçe drejtuar Bashës, që të […]

Vazhdo të lexosh

Ja emrat e dy autorëve të masakrës së djeshme me dy të vrarë në Lushnje

Burime zyrtare nga Policia e Shtetit kanë bërë të ditur se personat e shpallur në kërkim janë, Laert Haxhiu dhe Orges Bilbili, me precedentë të mëparshëm kriminale. Ja dhe njoftimi i policisë për ngjarjen: Policia identifikon brenda pak orësh autorët e ngjarjes së mbrëmshme në Lushnje dhe i shpalli në kërkim; janë me precedente penalë. […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dashnor Kaloçi/ Si e mbytën në burgun e Burrelit, Koço Kotën, ish-kryeministrin e Shqipërisë

Historia tragjike e ish-deputetit, Ministrit të Brendshëm dhe dy herë Kryeministrit të Shqipërisë, të cilin komunistët e rrëmbyen në Greqi dhe e vdiqën në Burgun e Burrelit Si e mbytën në Burrel Koço Kotën, ish-kryeministrin e Shqipërisë Kush ishte Koço Kota, ku ishte shkolluar dhe nga ç’familje rridhte ai. Si u angazhua në jetën politike […]

Vazhdo të lexosh

Rama ju bën qefin veteranëve dhe gjithë ish-komunistëve. Restauron godinën ku u mbajt Kongresi i Përmetit më 24 maj 1944.

Edi Rama, po përpiqet të investojë edhe në “koshin e votave” të veteranëve dhe gjithë ish-komunistëve dhe pasardhësve të tyre. Në këtë kuadër ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka qenë dje në Përmet, për të prezantuar projektin për restaurimin e godinës, ku u mbajt Kongresi i Përmetit më 24 maj 1944. Ajo aktualja është e […]

Vazhdo të lexosh

Abdurrahman Roza Haxhiu dëshmorë i sportit shqiptarë

Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu,siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen “Kongresi i Lushnjës” më 30 shtator 1930.Djali i Bajram Haxhiut,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës.Që në fëmijëri Roza, ëndërronte të bëhej futbollist.Një ëndërr që nisi që fëmijë në fushën e blertë të […]

Vazhdo të lexosh