Klodiana Lala: Pas plumbave, familjarët u shpërngulën

Gazetarja e kronikës që ka raportuar prej vitesh për ngjarje kriminale, ka rënë pre mëngjesin e sotëm e një sulmi me armë në banesë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 03:00 të ditës së sotme në fshatin Domje në periferi të Tiranës, aty ku jetojnë prindërit e Klodiana Lalës. Edhe ajo vetë ka qenë […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Beteja e Fushë-Kosovës ose konflikti i bazuar në mit

Më 28 qershor 1389 u zhvillua Betaja e Fushë-Kosovës midis ushtrisë së osmanëve dhe ushtrive Ballkanike. Në fund të shekullit 18-të e fillim të shekulli 19-të diejtari serb Vuk Karaxhiq hodhi bazat e manipulimit të kësaj ngjarjeje, sepse mblodhi këngët epike të Malësisë së Shkodrës dhe i përhapi në Europë si krijime të Serbisë për […]

Continue Reading

Fatos Lubonja: Katër skenarët pas të cilëve fshihet largimi i Saimir Tahirit

Janë të shumtë skenarët që qarkullojnë për largimin e Saimir Tahirit nga posti i Ministrit të Brendshëm. Edi Rama ka dhënë versionin më të pabesueshëm deri tani, se ministrin që ai e quante më të suksesshmin e qeverisë, e paska larguar për t’u marrë me fushatën elektorale në Tiranë. Analisti Fatos Lubonja, në një shkrim […]

Continue Reading

Maqedoni: Mediat ruse parashikojnë luftë në rajon. “Bie Platforma e Ramës”.

Vetëm dy minuta pas vendimit të presidentit maqedonas, Gjorgji Ivanov për të mos i dhënë mandatin e kryeministrit Zoran Zaev, portali rus ‘Sputnik’ e ka dhënë lajmin ndër të parët, duke i dhënë një peshë të madhe pjesës tjetër të deklaratës. “Rrëzohet platforma e Tiranës” e titullon shkrimin me foton e Ivanov që jep edhe […]

Continue Reading

Edhe Fleckenstein njeriu i besuar i Soros

Paraditen e së mërkurës, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut  Fleckenstein gjatë një prononcimi të pazakontë në Tiranë, i cilësoi si përralla akuzat e bëra nga ish-kryeministri Berisha për rolin dhe ndikimin e rrjetit Soros. Deklarata e zotit  Fleckenstein ishte eksplicite. Ai u shpreh: Më lejoni të tregohem edhe më i drejtpërdrejtë në lidhje […]

Continue Reading