SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Kan’ceri i gjirit, fizioterapia që nuk njihni

Pse është e rëndësishme të përfshihet fizioterapia në planin tuaj të rikuperimit të kancerit të gjirit?

Kimioterapia, kirurgjia dhe trajtimet me rrezatim gjatë shërimit të kancerit të gjirit, mund t’i lënë pacientët me efekte anësore. Terapia fizike ndihmon në reduktimin e dhimbjeve të kockave dhe kyçeve, lodhjes dhe madje uljes së dhimbjeve te kokës nga kimioterapia.

Kanceri i gjirit ka qenë gjithmonë një çështje shqetësuese, por statistikat e fundit kanë treguar një tendencë në rritje.

Kanceri i gjirit, fizioterapia që nuk njihni – Balkanweb.com – News24

 

Arsyet e mundshme përfshijnë obezitetin, përdorimin e alkoolit, duhanin, gjumin e dobët, një mënyrë jetese të ulur dhe ekspozimin ndaj faktorëve mjedisorë si ndotja dhe kancerogjenët.

 

I ftuar në Medicus nga Daljana Sejdia, fizioterapisti Fatjon Hajdari, shpjegon rolin që ka fizioterapia në shërimin pas operacionit të kancerit të gjirit. Ndërsa shumë pacientë shërohen me shpejtësi pas operacionit, disa mund të kenë vështirësi në lëvizjen e krahëve, dobësi të lehtë ose ënjtje. Fillimi i terapisë fizike menjëherë pas operacionit mund t’i lehtësojë këto simptoma.

Operacionet e gjirit, qofshin lumpektomitë apo mastektomitë, shpesh sjellin efekte anësore si dhimbje dhe limfedema. Ushtrimet e terapisë fizike rivendosin lëvizjen dhe lehtësojnë dhimbjen, veçanërisht në ngritjen e krahut pas operacionit. Për më tepër, sigurohet lehtësim të mundshëm nga ënjtja për shkak të Limfedemës dhe ndihmon në menaxhimin e dhimbjes.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?