SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Kujdes nga buka e bardhë! Nxit parazitët dhe përshpejton plakjen…

Buka e bardhe vështirëson procesin e largimit të amoniakut nga trupi dhe të acidit urik, duke e bërë më të vështirë funksionin e filtrit të veshkës dhe të kapilarëve limfatikë në pjesën e barkut.

Buka e bardhë me maja dhe me niseshte neutralizon prodhimin e vitaminave B nga bakteret e shëndetshme të zorrës së trashë. Mungesa e vitaminave B shkakton çrregullime psikosomatike, deri në anemi te hekurit.

Buka e bardhë e nxehtë është një burim kryesor për formimin e parazitëve të dëmshëm dhe mikrooganzimave të tjerë në zorrën e hollë. Buka e bardhë e nxehtë duhet konsumuar të paktën pas 3 orësh.

8 ushqimet që përshpejtojnë plakjen:

-patatet e skuqura

-sheqeri i bardhë

-sheqeri i rafinuar (sherbeti)

-buka e bardhë

-margarina

-pijet me gaz

-ketçup

-majoneza

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?