SPRINT NEWS ALBANIA

AnalizeShkrime

Kjo botë e ikur për lesh. Kjo botë ku nuk flitet më për jetën, por…

Nga Sokrat Turtulli

Kjo bote e ikur per lesh. Kjo bote ku nuk flitet me per jeten, por vetem per kr’ime, va’rre, zi e me zi, tm’erre pafund.
Kjo bote qe hedh triliona pafund dollaresh dhe lloj lloj markash nga vendet e kr’imit. vetem e vetem per vra’sje dhe shfarosje masive.
Sot, i pari nuk eshte me Njeriu. Sot e para me nuk eshte JETA. Sot e para eshte toka, kufinjte, puset e naftes, detrat, oqeqanet dhe perfitimet prej tyre. Sot mania e pasurise ka nenshtruar dhe gjene me te shtrenjte qe ka njeriu: JETEN!
Sot te jetosh ne kete bote eshte lluks. Lluks dhe llaftari edhe per ate qe jeton dhe shikon neper ekrane kr’ime, mak’abritete mbi femijet dhe grate e pafajshme te kesaj toke qe pretendon ende se, quhet toke.
Kjo bote nuk jep me triliona dollare apo eurosh, per te varferit, per zhvillim dhe per te jetuar. Kaq pak, vetem per te jetuar. Kjo bote sot investon vetem per bo’mba, raketa dhe drone.
Jane vene ne gare shtetet mes tyre se, kush e kush ka arme me shume e kush e kush ka bere kr’ime me shume dhe perleshesn mes tyre se, si do ta pesosh ti nese nuk me jep ate qe dua dhe se si do te te pergjigjem une per ate qe nuk te jap.
E gjithe bota tashme rrotullohet vetem e vetem rreth te keqes. E ka zaptuar e keqja te miren. Dhe e gjithe kjo vetem prej diktaturave dhe diktatoreve qe vete popujt i krijojne dhe i ushqejne.
Popujt jane ata qe i krijojne vete diktaturat dhe diktatoret dhe eshte po populli qe vuan pasojat e nga ku me pas nuk ka me fuqi mbi ta per tu ngritur dhe rrezuar.
Popujt vuajne zgjedhjen e tyre! Dhe mire tu behet derisa ta kuptojne dhe te ngrihen per te shembur te keqen e krijuar prej vete atyre!
Keni pare te vritet ndonje udheheqes qe jep urdhera per kr’me? Po familjare te tyre? A eshte vrare ndonje udheheqes ne rusi? Po ne Ukraine? Po ne izrael? Po ne Siri?
Asnje, ose rralle ndonje drejtues pa vlere qe zbaton urdherat e udheheqesit kri’minel.
Vr’itet populli. Populli qe i zgjodhi ata per tju sherbyer dhe sjelle te mira!
Ah, popull, popull. Sa gjera behen ne emrin tend dhe sa do vazhdojne te behen derisa…derisa…derisa…

 

 

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?