SPRINT NEWS ALBANIA

Shendet

Pesë mënyra për të përdorur më pak vaj ulliri pa e prishur ushqimin

Rritja e kostos së vajit të ullirit i ka shtyrë kuzhinierët shtëpiakë të gjejnë mënyra për të përdorur më pak pa kompromentuar shijen ose cilësinë. Këtu janë pesë strategji për t’ju ndihmuar të përfitoni sa më shumë nga vaji i ullirit:

Blini me shumicë dhe ruajeni me kujdes

Blerja e vajit të ullirit në sasi më të mëdha mund të çojë në kursime të konsiderueshme. Siguroni ruajtjen e duhur në një dollap të errët larg nxehtësisë dhe rrezeve të diellit për të ruajtur freskinë.

Përdorni yndyrna alternative

Konsideroni përdorimin e vajrave më të lirë si vaji i kanolës për gatimin e përditshëm dhe ruajeni vajin e ulliri ekstra të virgjër për raste të veçanta. Gjalpi dhe salloja mund të jenë gjithashtu zëvendësues me kosto efektive për disa metoda gatimi.

Mos e shpërdoroni

Ripërdorni vaj ulliri me aromë nga kavanozat e antipastës për salcat e sallatave dhe pjekjen e perimeve. Mbushni kavanosat bosh me vaj neutral për të ruajtur shijet e mbetura dhe për të parandaluar prishjen.

Përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër vetëm kur është e nevojshme

Kursejeni vajin e ullirit ekstra të virgjër premium për pjatat ku shija e tij mund të shkëlqejë, si p.sh. hidheni mbi makarona, brusketa ose sallata.

Bëni që pak të bëjë shumë

Investoni në një shishe vaji me spërkatje që rimbushet për spërkatje të lehtë të ushqimit përpara se ta piqni ose ta skuqni. Përdorni tiganët që nuk ngjiten dhe lyeni një sasi të vogël vaji në sipërfaqe në vend që ta derdhni direkt në tigan.

Përveç këtyre strategjive, merrni parasysh përfshirjen e teknikave të gatimit që kërkojnë minimalisht ose aspak vaj të shtuar:

Skuqja me ajër

Përdorni fërguesit me ajër për rezultate krokante me vaj minimal. Ushqimet me vajra natyralë si salmoni mund të mos kërkojnë vaj shtesë për skuqje.

Përpunoni yndyrnat natyrale

Përdorni yndyrën natyrale nga mishi dhe shpendët për gatim pa vaj të shtuar. Skuqeni mishin në yndyrën e tij përpara se të gatuani perimet në të njëjtin tigan.

Skuqni në avull

Gatuani perimet dhe petat me pak vaj duke përdorur avull për të shtuar ngjyrën dhe aromën. Lyejeni tiganin me një shtresë të hollë vaji, shtoni ujë ose lëng dhe mbulojeni për të bllokuar avullin.

Gatim i ngadalshëm

Përgatitni enët në një tenxhere të ngadaltë ose në një tigan me tavë pa vaj të shtuar. Gatimi i ngadaltë lejon që shijet të zhvillohen pa pasur nevojë për yndyrna shtesë.

Skarë ose barbekju 

Gatuani ushqimin shpejt në zjarr të fortë me një minimum vaji. Përdorni një tabaka për të kapur yndyrat e shijshme të lëshuara gjatë gatimit.

Skuqni duke përzier

Përziejini shpejt përbërësit në zjarr të fortë me një sasi të vogël vaji. Kjo metodë është ideale për pjatat si lakra ose kërpudhat që gatuhen shpejt dhe kërkojnë vajin minimal.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?