Raportonte nga Ukraina, sulmi me raketa i merr jetën gazetarit të AFP

Bota

Gazetari i AFP në Ukrainë, Arman Soldin ka ndërruar jetë gjatë një sulmi me raketa pranë Chasiv Yar në Ukrainën lindore.

Sulmi ndodhi rreth orës 16:30 në periferi të qytetit afër Bakhmut, epiqendra e luftimeve në Ukrainën lindore për disa muaj. Ekipi i AFP-së u sulmua me raketa Grad ndërsa ishin me një grup ushtarësh ukrainas.

Soldin, 32 vjeç, u vra kur një raketë goditi afër vendit ku ai ishte shtrirë. Pjesa tjetër e ekipit ishte e padëmtuar.

“E gjithë agjencia është e shkatërruar nga humbja e Armanit,” tha kryetari i AFP Fabrice Fries. “Vdekja e tij është një kujtesë e tmerrshme e rreziqeve dhe rreziqeve me të cilat përballen gazetarët çdo ditë që mbulojnë konfliktin në Ukrainë.”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?