Depresioni/ Ja cilat janë simptomat paralajmëruese që s’duhet t’i injoroni kurrë

Sipas OBSH-së (Organizatës Botërore e Shëndetësisë) problemet e shëndetit mendor janë rritur me 35% këto 20 vitet e fundit. Ndër më shqetësueset është depresioni, si dhe vështirësia që haset në zbulimin e hershëm të tij. Në pjesën dërrmuese të rasteve, pacientët shkojnë tek mjeku në stade të rënduara, kur trajtimi i sëmundjes kërkon ndjekjen për […]

Vazhdo të lexosh

Ja sëmundjet që vijnë nga pagjumësia

Ndonëse është kthyer në trend kohët e fundit, pagjumësia është një kërcënim serioz për shëndetin tonë. Duket si e pavlefshme por pagjumësia është shkaktare për një sërë sëmundjesh. Prandaj mjekët këshillojnë se për të pasur një shëndet të mirë duhët të jemi të rregullt me gjumin. Më poshtë janë listuar disa nga problemet që sjell pagjumësia […]

Vazhdo të lexosh

Gati dosje të tjera/ Rama në ankth

Dosja Tahiri – Habilaj po e mban në ankth qeverinë Rama. Dhe jo vetëm ajo. Kryeministri nuk po e fsheh dot shqetësimin, jo për çfarë iu desh të përballet, por për çfarë do të duhet të përballojë në vazhdim. Të premten, sy më sy me Arjan Çanin, i mungoi spontaniteti. Batutat i dolën të thata. […]

Vazhdo të lexosh

Italia në ankth para ndeshjes me Shqipërinë

Italia ka vijuar përgatitjet e saj për ndeshjen kundër Shqipërisë, por trajneri Ventura nuk ka pasur në dispozicion të gjithë futbollistët e grumbulluar. Dje seancën e paradites nuk ka marrë pjesë mbrojtësi Lenoardo Bonuçi, i cili kishte probleme shëndetësore. Mbrojtësi i Juventusit po kalon një virozë gripale dhe për çështje sigurie, si për të mos […]

Vazhdo të lexosh