Përdhunimii i 13 vjeçares, Spiropali: Raste të tilla ka kudo, biles bëhen dhe filma.

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ka dalë sot në një deklaratë për shifrat e basteve të mbyllura dhe fitimet që i kanë sjellë shqiptarëve mbyllja e pikave të tyre por ndërkaq ka komentuar edhe përdhunimin e 13- vjeçares në Kavajë. Spiropali ka dënuar aktin ashtu sikurse edhe përdorimin sipas saj që […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga: Ç’i shtyn njerëzit të shohin filmat e kaluar

Nostalgjia e së kaluarës është si psiqika njerëzore individuale. Njeriu i lumtur sot qesh me të kaluarën, kurse njeriu i trishtuar gjen qetesi duke qarë mbi varre! Kultura e sotme prodhon shkatërrim dhe është një propagandë idiote! Kjo i bën njerëzit të shohin filmat e kaluar dhe ushqen nostalgji ndonjëherë. Mos t’i biem samarit se […]

Continue Reading

Tritan Shehu: RTSH, turp dhe provokacion!

Per mbi 30 min sonte tranzmeton kenge lavdie per PPSH, “fitoret” e socializmit, rrugen revolucionare, mposhtjen e “agresionit” kapitalist dhe te tjera brockulla te tilla. DHE KY TASHME ESHTE NJE PERVERSITET I PERSERITUR. Kjo eshte njelloj sikur kanalet gjermane apo italiane te tranzmetojne hymnet e nazizmit apo fashizmit. ESHTE NJE VEPRIM I KUNDRALIGJSHEM PER NE. […]

Continue Reading

Turqia e dyta në botë për serialet televizive, pas SHBA-së.

E ndërsa Shqipëria ka disa vite që po tërhiqet nga industria e filmit turk, Italia duket se po e zbulon tani. Është filmi “Rosso Istanbul’ që do të shfaqet më 2 mars të vitit të ardhshëm paralelisht në Itali dhe Turqi. Ai është frymëzuar nga romani i regjisorit turk Ferzan Ozpetek. Për italianët, cast-i i […]

Continue Reading

Kadri Roshi: E nisa si pastrues banjosh e hamall

Gazeta “Shekulli” ka sjellë sot një rrëfm të pabotuar më parë, të aktorit të madh. Gazeta shkruan se teksa i ndjeri aktor përgatiste së bashku me Petrit Rukën ñlmin dokumentar për jetën e tij, ka rrëfyar nga për origjinën e prindërve libohovitë, për nënën edhe babanë, deri tek fakti se vështirësitë ekonomike bënë që prindërit […]

Continue Reading