Tym e flakë Parisi/ Macron tërhiqet nga rritja e taksës 6 cent për karburantet

Pas tre javësh protesta të fuqishme kundër rritjes së taksës së karburanteve, qeveria franceze ka bërë hapa pas duke pezulluar kështu vendimin. Mësohet se vendimi erdhi pas protestave të shumta që pushtuan Parisin, ku ‘jelekëverdhët’ kundërshtuan me forcë rritjen. Mësohet se pezullimi do të jetë vetëm për disa muaj. Vendimi i qeverisë synon të zvogëlojë […]

Continue Reading

Video e rrallë/ Mbreti Zog në Paris, gusht 1939

Kjo video e shkurtër tregon mbretin Zog duke vendosur një kurorë në varrin e Ushtarit të Panjohur nën Harkun e Triumfit në Paris. Data është 21 gusht, 1939. Ajo është pjesë e dokumentarëve të lajmeve që shfaqeshin në kinematë franceze të kohës dhe deri dje ishte e mbuluar nga pluhuri i historisë. Zogu arriti në […]

Continue Reading

Xhafaj takim me Macron në Paris

Gjatë konferencës në Paris mbi luftën kundër financimeve për terrorizmit “No Money for Terror”, Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka pasur edhe një takim shtrëngim duarsh me Presidentin francez Emanuel Macron. “Mundësi dhe kënaqësi e jashtëzakonshme që pata rastin të shkëmbeja një përshëndetje të përzemërt me Presidentin Macron. Mirënjohje zoti President për vlerësimet tuaja shumë […]

Continue Reading

Ja momenti i eliminimit të agresorit të Parisit/ Video

Dy policë janë vrarë nga një sulm me armë mbrëmjen e së enjtes në shëtitoren Champs Elysees në qendër të kryeqytetit francez. Komuna e Parisit u ka bërë thirrje qytetarëve të evitojnë lëvizjet në zonë. Paraprakisht flitet se një person i armatosur hapi zjarr ndaj uniformave të rendit. Mediat franceze shkruajnë se autori është neutralizuar. […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga: Ç’i shtyn njerëzit të shohin filmat e kaluar

Nostalgjia e së kaluarës është si psiqika njerëzore individuale. Njeriu i lumtur sot qesh me të kaluarën, kurse njeriu i trishtuar gjen qetesi duke qarë mbi varre! Kultura e sotme prodhon shkatërrim dhe është një propagandë idiote! Kjo i bën njerëzit të shohin filmat e kaluar dhe ushqen nostalgji ndonjëherë. Mos t’i biem samarit se […]

Continue Reading

Paris Saint-Germaini-shkatërron Barçën 4-0

Një natë magjike ajo e mbrëmshmja për Paris Saint-Germaini-n Ajo shkaterroi Barcelonës me rezultat 4-0 dhe për shumë lojtarë kjo ishte një natë magjike, posaçërisht për Presnel Kimpembe. E gjitha kjo pasi 21-vjeçari debutoi në Ligën e Kampionëve me një fitore të madhe. Qendër mbrojtësi i ri i ndihmuar edhe nga lojtarët tjerë nuk la Luis […]

Continue Reading