Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të…

Mjekja Sarah Breëer dhe dietologia Juliette Kellow thonë se vaji i ullirit ju shton disa vite në jetën tuaj, raporton Daily Mail. Ata thonë se përbërësi i zakonshëm i gatimit përmban antioksidantë të cilët mund të ndihmojnë për të parandaluar ose ngadalësuar rritjen e kancerit si edhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të zemrës […]

Continue Reading

Qëndrimi ulur është tepër i dëmshëm për zemrën tuaj

Sipas një studimi të ri, tëecësh gjatë ditës ndikon pozitivisht nëorganizmin tonë, thotë Dr. James de Lemos, MD, kardiolog dhe profesor në Qendrën Mjekësore Jugperëndimore të Universitetit të Teksasit. Duket si akt i thjeshtë qëndrimi ulur në tavolinën tuaj të punës ose në timon, por kjo mund të dëmtojë muskujt e zemrës dhe me kalimin […]

Continue Reading

Punoni në kompjuter? Ja vitamina që duhet të merrni

Ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A. Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina A luan rol të rëndësishëm në prodhimin e rodopsinës. Njerëzit të cilët duhet ta zvogëlojnë marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund të hanë ushqim në të cilin ka […]

Continue Reading

5 arsyet përse femrat akumulojnë të gjithë dhjamin në zonën e barkut

Dhjami i akumuluar në zonën e barkut nuk është vetëm një problem estetik që ju bën të ndiheni të pasigurtë kur ekspozoni trupin në plazh ose kur ju duhet të provoni veshje në një dyqan. Studime të shumta sugjerojnë se madhësia e belit është më e rrezikshme se e gjithë pesha trupore kur bëhet fjalë […]

Continue Reading