Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të…

Mjekja Sarah Breëer dhe dietologia Juliette Kellow thonë se vaji i ullirit ju shton disa vite në jetën tuaj, raporton Daily Mail. Ata thonë se përbërësi i zakonshëm i gatimit përmban antioksidantë të cilët mund të ndihmojnë për të parandaluar ose ngadalësuar rritjen e kancerit si edhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të zemrës […]

Continue Reading

Nga Albana Vokshi/ PS mund të manipulojë e të blejë zgjedhjet, por skandalet me abuzimin e parave të shëndetit të shqiptarëve nuk i mbulon dot!

PS mund të manipulojë e të blejë zgjedhjet, por skandalet me abuzimin e parave të shëndetit të shqiptarëve nuk i mbulon dot! Dështimi I koncesioneve (PPP) në shëndetësi, është fytyra e vërtetë keqqeverisjes se Ramës. – 1 mln shqiptarë janë sot në varfëri ekstreme në Shqipëri – thotë Banka Botërore; – 100 mijë fëmijë nuk […]

Continue Reading

Kumbulla dhe mrekullia e saj për shëndetin e njeriut.

Kumbulla është një zgjedhje e pashmangshme e çdo amvise për të përgatitur ushqim për dimër, dhe përveç se janë më të përdorura për përgatitjen e gjalpë dhe mermelatave, sigurisht është e këshillueshme për t’i ngrënë edhe të freskëta. Kjo pasi kumbulla përmban vitaminë C (5 deri 8 mg për 100 g, në varësi të llojit), […]

Continue Reading

Kjo lule nuk duhet të mbahet në shtëpi sepse është vdekjeprurëse

Shumica e njerëzve pajtohen që gjelbërimi në shtëpitë tona është i nevojshëm dhe që shtëpia sa me më shumë gjelbërim aq më e mirë. Mirëpo, disa lule janë shumë të rrezikshme dhe patjetër duhet të kemi kujdes. Difenbahia (Dieffenbachia seguine), është njëra ndër lulet e preferuara të dhomës, e cila është shumë e përhapur në […]

Continue Reading

Nga Tritan Shehu: Teatraliteti për të maskuar dështimin e “Shendetësisë falas”

Dje Z.Rama kerkoi te “trukoje” kolapsin e politikave te tij shendetesore me disa foto e imazhe te qendres se sterilizimit dhe instrumentave kirurgjikale!! Se pari Qendra e Sterilizimit prane QSUT eshte ndertuar e tille moderne para mandatit te Z.Rama dhe do te ishte shume me rentabel te vihej ne funksionim jo nepermejt nje lloj “koncesioni”, […]

Continue Reading

Si të ndihmojmë të moshuarit që nuk kanë oreks.

Humbja e oreksit ështe pjesë normale si rezultat i plakjes, por është e rëndësishme që të moshuarit t’i marrin mjaftueshëm vlerat ushqyese qe t’i ndihmojë atyre të ruajnë fuqinë e trupit. Arsyet për humbjen e oreksit tek të moshuarit mund të jenë të ndryshme, por e vërteta është se zakonisht kjo bëhet për të shqetësuar […]

Continue Reading