Greqia bllokon 7 tonë perime me pesticide nga Shqipëria

Autoritetet greke kanë bllokuar rreth 7 ton perime me përmbajtje të lartë pesticidesh, të cilat vinin nga Shqipëria. Lajmi është publikuar nga mediat greke edhe nga Sistemi i Shpejë i Alarmit të Ushqimit, një sistem për raportimin e çështjeve të sigurisë ushqimore brenda Bashkimit Evropian. Sipas mediave greke sasia me perime, speca, kunguj dhe domate […]

Continue Reading

Niveli i nitratit në fruta dhe perimet që shiten në Tiranë nxjerr rezultate të frikshme

Nëse u gjendet një testues i thjeshtë nitrati, mund të kuptoni se sa bio janë frutat dhe perimet në tryezën tuaj. Nitrati përdoret si pleh artificial, si konservues dhe për prodhimin e ngjyrave, ilaçeve, eksplozivit, e me radhë, por përdorimi i tij me shumicë mund të metabolizohet në produkte kancerogjene. Fotot më poshtë janë rezultat […]

Continue Reading

Punoni në kompjuter? Ja vitamina që duhet të merrni

Ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A. Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina A luan rol të rëndësishëm në prodhimin e rodopsinës. Njerëzit të cilët duhet ta zvogëlojnë marrjen e yndyrave dhe kolesterolit, mund të hanë ushqim në të cilin ka […]

Continue Reading

Nga Klodian Tomorri/ Ky është terrorizëm

Ajo qe ndodh ne fushat bujqesore te Shqiperise eshte terrorizem i mirefillte. As me shume e as me pak, krim kunder njerezimit. Fiks Fare vertetoi dje se si te gjitha produktet bujqesore, pa perjashtim, modifikohen dhe manipulohen me hormone ne sasi te pakontrolluara. Rezultati? Ne dekaden e fundit vdekjet e parakohshme nga semundjet kardiovaskulare jane […]

Continue Reading