Nga Guxim Alimani/ Janari magjik apo basti i humbur i Donald Lu ?!

-Pjesa me e sinqerte e shqiptareve te grryer ekonomikisht e moralisht nga krimi e korrupsioni qeveritarcper 27 vjet e mirpriten deklaraten e amb.amerikan ne Tirane se Janari do shenonte ngeljen ne rere apo ne grep te “peshqeve”te medhenj.Dhe ne Janar jemi dhe i ftohti po starton por peshqit gjigande pas festave sulltanore po shalojne mercedeset […]

Continue Reading

Nga 1 janari i vitit 2018 cigaret kushtojnë më shtrenjtë

Tjetër rritje do të vijë për çmimin e paketave të cigares në Shqipëri. Lajmin e bën të ditur faqja zyrtare e Tatimeve, ku thuhet se vitin e ardhshëm do të ketë një tjetër rritje të çmimit të paketave. Çmimi do të rritet përkatësisht me 5 lekë si pasojë e rritjes së nivelit të akcizës. Nga […]

Continue Reading

Taksat e reja për makinat/ Nuk keni parë gjë akoma

Përcaktohen kriteret e reja për pagesën e taksës së qarkullimit të makinave dhe afatet për kolaudimin e tyre. Rregullat janë firmosur nga ministri i Financave, Arben Ahmetaj më 4 Prill.  Ndryshimi thelbësor është në mënyrën e llogaritjes së taksës së qarkullimit për mjetet e luksit dhe në llogaritjen e afatit të kolaudimit të mjeteve, i cili […]

Continue Reading