SPRINT NEWS ALBANIA

AnalizeShkrime

Nga Sokrat Turtulli/ Dy fjalë për Andrean dhe Gonxhen.

Se kush ka qene Andrea Stefani, e dime te gjithe, por pervec kesaj, une ne menyre njerezore ngushellova familjen e tij. Mund edhe ta shaja ashtu te vdekur, por nuk e bera. Kur ishte gjalle te them te drejten argetoheshim me hidhesine dhe fobine e tij ndaj Berishes qe e bente ne cdo studio ku shkonte, duke u kthyer ne nje opinionist te pazevendesueshem qe krijonte humor me shprehjen e famshme” Fajin e ka Saliu”. Nuk e kam takuar kurre. E pata hasur disa here kur beja vrap nga liqeni dhe te them te drejten edhe kur e shikoja duke vrapuar me bente per te qeshur.

Ai ishte idealist dhe fanatik i mendimit te tij. Ishte komunist apo bir komunisti une kete nuk e di. Di qe nuk eshte akuzuar ndonjehere per korrupsion. Do thoni ju po ai analist ishte nga do bente korrupsion?-Te gjithe ata qe bejne analistin, te gjithe e kane nga nje sponsor nga pas. Ky nga pas ka “pas Ramen”, pra prej tij perfitoi edhe thenien e famshme se fajin e ka Saliu…kaq dinte te thoshte. Kaq dinte te bente dhe e bente ne menyre te tille qe prishte komplet rrjedhen e diskutimeve ne studio. Nuk di te kete vila. Nuk di te kete perfituar tendera. Nuk di te bente jete lluksi. Ishte dhe mbeti deri ne frymen e fundit nje ANTIOPOZITAR, por antiopozitar vetem ndaj te djathtes kur ishte ne pushtet dhe opozite. Pra me nje fjale nje i majte esktremist.

-Blendi Gonxhja?- Nuk besoj se nuk e njeh njeri. Te pakten ne Tirane. Duke qene ne postin e nenkryetarit te bashkise dhe nje nga miqte me te ngushte te Edi Rames, ai eshte perfolur per vjedhje fondesh, klientelist tenderash dhe permbytes i Tiranes duke hapur digen e liqenit artificial. Mbas nje periudhe kohe ne bashki dhe mbas perplasjeve me Edi Ramen(atehere kryetar bashkie), ky i fundit e shkarkon dhe e “hedh ne rruge”. Gjate kesaj periudhe, sheiku Gonxhe ia mbath ne Spanje ku u perfol se kishte ndertuar vilat e tij. Pasi braktis Spanjen dhe pasi e braktisin te gjithe “MJAFTI-stet), ai u end neper bllok me studion e tij. Hapi edhe nje tip gazete online atehere, dhe nepermjet saj arrita te lexoja edhe disa shkrime ku godiste larg e larg ish mikun e tij, Rama.

Pasi erdhi Rama ne pushtet dhe pasi Veliaj u zgjodh kryetar bashkie, filloi edhe terheqja prej hunde qe Rama i beri duke i ofruar nje post drejtori ne bashki nga ku me vone kjo drejtori u nda ne dy(per te kenaqur aleatin tjeter te LSI-ku ai tjetri mori drejtorine tjeter), dhe duke i vene drejtorise se tij emrin” Agjensia e parqeve te Tiranes”. Kjo ishte nje kocke qe Rama i ofroi mbase si “respekt” per vitet e shkuara. Asnje prej miqeve te ngushte te Rames nuk perfundoi kaq poshte sa ky. Flas ketu per miqte qe ai ka bashkpunuar ne bashki prej 11 vitesh.
-Prej vitit qe u hodh ne rruge nga Rama, shoku Gonxhe nuk u mor fare me politike dhe aq me keq akoma te shante PD-ne dhe Berishen. Filloi ta bente kete direkt sapo kocka qe Rama i dha ne bashki filloi te jepte frytet e saj, pasi Agjensia qe ai drejton sot, eshte agjensia me fondet me te medha se te gjitha drejtorite e tjera te bashkise. E ndjen eren e lekut qerratai, e ndjen.
Kur une bera statusin mbi vdekjen e Stefanit, ai nderhyn ne koment dhe ne vend qe te ngushellonte sic bera une, u mor me politike duke share dhe bere te njejten gje qe Andrea e bente ne cdo studio. Nuk respektoi vdekjen e tij, nuk e respekoi as ate per te cilin e quante kritik dhe filloi te merrej me historite e Berishes. Sapo beri komentin e tij gjithe urrejtje prej nje 99-shi…ia mbathi. Me beri block direkt dhe nuk priti te lexonte pergjigjen time. Me vone me thone se te ka vjedh statusin. E lexova statusin e tij dhe me vjen mire per nje gje qe e kishte nisur me” ne statusin e nje DEMOKRATI lexova se…

Nuk ngopet me te vjedhur. Edhe statusin me vdekje ta vjedh. Ta vjedh dhe iken si hajdut dhe po si hajdut shfaqet i ndershem ne pandershmerine e tij. Keshtu e ka bere disa here me mua. Nuk me duron dot. Kur ishte nenkryetar bashkie i kishte thene nje deputeti te majte se ky nuk ka mundesi te quhet, Sokrat. Ky do jete ndonje i joni me emer fallso se nuk ka mundesi qe i di te gjitha bemat tona deri dhe ato intimet. Deputeti i majte me thote mua dhe te dy tallnim ate ce ka emrin derisa me bllokoi dhe atehere.
Pra, per ta mbyllur, une mendoj se mbrojtja qe ti i ben nje analisti qe sot nuk jeton me, nuk ben gje tjeter vecse e njollos me shume. Ti je hajdut, i perfolur, i treguar me gisht, kurse ai thjesht shkruante dhe fliste ato qe i prodhonte truri i tij. Une vertete jam demokrat sic me ke cilesuar ti, kurse per ty nuk e di c’je. Mjaftist, 99-sh, rilindas, apo hajdut. Socialist? KURRE!!!
-Urdhero, lexo edhe ngushellimin qe Berisha i beri atij qe e urrente me shume! Lexo dhe reagimin tend per statusin tim.

Fotografia e Sokrat Turtulli

Fotografia e Sokrat Turtulli

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?