Beniamin Bakalli/ Bota komuniste një ‘pseudokomunitet paranojak’

Domethënë një sistem imagjinar brenda të cilit qëndron e vërteta dhe drejtësia,ndërsa jashtë tij mbizotëron një aparat përndjekës dhe i keq. Kjo gjendje psikike pashmangshmërisht shkakton një ndjenjë të vetme: urrejtjen. Me fjalë të tjera, nëse çdo gjë interpretohet kundër tij, çdo gjë është armike, pra e urryer dhe për t’u shkatërruar. Brenda kësaj logjike […]

Vazhdo të lexosh

Banorët në Afganistan për bomben e hedhur/ Na u duk sikur po na shembej Bota. Video

Pak ditë pas hedhjes së bombës jo nukleare kundër forcave terroriste, banorët e dhjetëra fshatrave  përreth në Siri përshkruajnë terrorin psikologjikë që kanë përjetuar nga imazhet shkuese në qiell. Disa kilometra larg rënies së bombës, banorët e zonës ku ra bomba shprehen se kurrë nuk kishim parë diçka të tillë me sy. “Ishim duke fjetur gjumë […]

Vazhdo të lexosh

May: Autori i njohur për shërbimin sekret, viktimat nga e gjithë bota

Parlamenti britanik rifilloi sot seancën plenare pas atentatit që që tronditi Londrën ditën e djeshme, duke mbajtur mbajtën një minutë heshtje në nderim të viktimave. Kryeministria britanike, Theresa May, ka dënuar ashper sulmin terrorist shkruan “BBC”. Ajo tha se sulmuesi ishte një shtetas britanik, i cili ishte i njohur për MI5 –ën( shërbimi sekret britanik), […]

Vazhdo të lexosh