Ankthi, sëmundja e re e shqiptarëve. 30 pacientë në ditë në Psikiatri

Doktoresha Arjana Rreli prej 30 vjetësh punon si mjeke psikiatre, nga të cilat 8 vjet në Qendrën Komunitare të Shëndetit Mendor numër 3 në Tiranë. Në rrethinat e Tiranës me një popullsi prej 800 mijë banorësh ka vetëm 3 qendra të tilla. Qendra 3 tek Poliklinika e Përgjithshme është më e madhja. Ajo ofron shërbime […]

Continue Reading

Nga Shpëtim Hereni: Ankthi i nje dite si ankthi një jete

22 shkurt 1955, Mengjes I ftohte,nga ato mengjese qe te ngjall nje ftohtesi ne shpirt. Dola dhe u nisa per Kukes,se do nisesha per ne Tirane. U nisa dhe nuk e dija se pikerisht sot do me servirnin pjaten e gatuar ne degen e brendshme,me shume kujdes nga “kuzhinieret” Lilo Zeneli, Abedin Tajare,Todi Lubonja, me […]

Continue Reading

Katër rastet kur nuk duhet ta pini kafen:

E dimë që është provuar shkencërisht se kafja të zgjat jetën. Studime të ndryshme kanë treguar se kjo pije nuk shërben vetëm për t’u zgjuar nga gjumi, por ul edhe rrezikun për t’u prekur nga kanceri, demenca, sëmundjet e zemrës, përshpejton metabolizmin etj. Por, të njëjtat studime sugjerojnë se duhet ta shmangni kafen (ose të […]

Continue Reading