SPRINT NEWS ALBANIA

AnalizeBota

Bordi editorial i ‘New York Times’ lëshon bom’bën mbi fushatën e Biden

Nga Joseph A. Wulfsohn, FOX NEWS

Bordi editorial i ‘New York Times’ po i bën thirrje presidentit Biden të “largohet nga gara” pas performancës së tij katastrofike në debat.

“Presidenti Biden ka përshkruar vazhdimisht dhe me të drejtë aksionet në zgjedhjet presidenciale të nëntorit si asgjë më pak se e ardhmja e demokracisë amerikane,” shkruan bordi editorial.

“Z. Biden ka thënë se ai është kandidati me shanset më të mira për të marrë përsipër këtë kërcënim të tiranisë dhe për ta mposhtur atë. Argumenti i tij mbështetet kryesisht në faktin se ai mundi zotin Trump në vitin 2020. Ky nuk është më një arsyetim i mjaftueshëm për pse zoti Biden duhet të jetë kandidati demokrat këtë vit”.

‘The Times’ ofroi një vlerësim të hapur se si votuesit e perceptonin presidentin, duke deklaruar, “Biden nuk është njeriu që ishte katër vjet më parë”.

“Presidenti u shfaq të enjten mbrëma si hija e një nëpunësi të madh publik. Ai u përpoq të shpjegonte se çfarë do të arrinte në një mandat të dytë. Ai u përpoq t’i përgjigjej provokimeve të zotit Trump. Ai u përpoq të mbante zotin Trump përgjegjës për gënjeshtrat e tij , dështimet e tij dhe planet e tij rrëqethëse. Më shumë se një herë, ai u përpoq të arrinte deri në fund të një fjalie. Z. Biden ka qenë një president i admirueshëm. Nën udhëheqjen e tij, kombi ka përparuar dhe ka filluar të adresojë një sërë sfidash afatgjata dhe plagët e hapura nga zoti Trump kanë filluar të shërohen. Por shërbimi më i madh publik që z. Biden mund të bëjë tani, ësht që të shpallë se nuk do të vazhdojë të kandidojë për rizgjedhje”.

Bordi redaktues u bëri thirrje demokratëve që të “gjenin guximin për t’i thënë të vërtetat e qarta liderit të partisë”, duke shtuar se rrethi i ngushtë i Bidenit që “e ka mbrojtur atë nga paraqitjet në publik” duhet “të njohë dëmin në pozitën e zotit Biden dhe faktin që ai e ka të pamundur që ta riparojë atë”.

“Rruga më e qartë për demokratët për të mposhtur një kandidat të përcaktuar nga gënjeshtrat e tij është të merren me të vërtetën me publikun amerikan: të pranojnë se zoti Biden nuk mund të vazhdojë garën e tij dhe të krijojë një proces për të zgjedhur dikë më të aftë për të qëndruar në vendin e tij dhe për të mundur zotin Trump në nëntor”, vazhdoi shkrimi.

“Është shansi më i mirë për të mbrojtur shpirtin e kombit – kauza që tërhoqi zotin Biden të kandidojë për presidencë në 2019 – nga shtrembërimi keqdashës i zotit Trump. Dhe është shërbimi më i mirë që zoti Biden mund të ofrojë në një vend, të cilit ai i ka shërbyer me fisnikëri për kaq gjatë”.

Bordi editorial i ‘Times’ i bashkohet një kori në rritje të mediave liberale që i bëjnë thirrje Biden të tërhiqet pas debatit të tij të parë kundër ish-presidentit Trump këtë cikël zgjedhor.

Bashkëkryetari i fushatës së Biden, Cedric Richmond iu përgjigj editorialit: “Herën e fundit që Joe Biden humbi miratimin e bordit editorial të ‘New York Times’, doli shumë më mirë për të”.

Gazeta liberale nuk ka mbështetur një republikan për president në zgjedhjet e përgjithshme që nga viti 1956.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?