Shihni si transferohen 2000 të burgosurit në një burg të ri (VIDEO)

Bota

Qeveria e El Salvadorit ka transferuar mijëra anëtarë të dyshuar të bandës në një godinë të re të sapokrijuar.
Ky është hapi i fundit në një goditje të diskutueshme kundër krimit që ka ngjallur një reagim të ashpër nga të burgosurit në Amerikën Qendrore. “Kjo do të jetë shtëpia e tyre e re, ku ata nuk do të jenë më në gjendje të dëmtojnë botën,” shkroi presidenti, Naguib Bukele, në Twitter.

Rreth 2,000 anëtarë të akuzuar të bandës u transferuan të premten në “Qendrën e Mbajtjes për Terrorizmin” me një kapacitet prej 40,000 të burgosur, i konsideruar si burgu më i madh në Amerikë. Në videot e publikuara në internet, të arrestuarit shihen gjysmë të zhveshur, vetëm me pantallona të shkurtra të bardha dhe me kokë të rruar. Videot i tregojnë ata duke vrapuar nëpër burgun e ri nëpër qeli, ndërkohë që shumë prej tyre kanë tatuazhe bandash.

Bukele u kërkoi aleatëve të tij në Kongresin e El Salvadorit të miratonin një gjendje të jashtëzakonshme vitin e kaluar për të pezulluar disa të drejta kushtetuese pas një rritjeje dramatike të vrasjeve që i atribuohen bandave të dhunshme. Që atëherë, më shumë se 64,000 të dyshuar janë arrestuar, pa pasur nevojë për urdhra.

 

 

Nga ana e tyre, grupet e të drejtave të njeriut pretendojnë se njerëz të pafajshëm janë implikuar në këtë politikë, duke përfshirë dhjetëra që kanë vdekur në paraburgim nga dhuna e policisë. Por fushata e Bukeles kundër bandave mbetet gjerësisht e popullarizuar në mesin e salvadoranëve dhe ministri i Sigurisë i vendit tha për Reuter se do të vazhdojë derisa të kapen të gjithë kriminelët.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?