“Ndjesi gri”-Poezi nga Sokrat Turtulli

Poezi
Ndjesi gri…!
—————
E keni dëgjuar cicërimën e zogut mbi një shtog të vjetër,
Apo krahëzat e tij mbi kokrrën e manit?
Fluturimin pikiatë të mjellmës mbi valë të liqenit,
Peshkun që bëhet pre në sqep të fazanit?
 
E keni ndjerë fëshfërimën e gjetheve në pyllin hijerëndë,
Atë bisedë mistike territ që të mbush me frikë,
Kur kurorat hëna ua vesh me bojë t’argjendtë
Dhe fshehurazi në zemër u lëshon një tufëz dritë?
 
E keni parë agimin që përflak majat me shkëmbinjtë thikë,
Si ngjan me buzagazin e fëmijës kur është në gjumë?
Po puhiza e lehtë e ajrit që i përkëdhel sytë,
Kur vallzojnë vals kallëzat e pjekura me grurë?
 
I keni parë stuhitë kur inatin e shtyjnë tej në marrëzi,
Si dredhërojnë gjarpërinjtë e zjarrtë nv qiellin me re,
Si gjëmojnë bubullimat e kërcasin rrebeshet me shi,
Kur llahtarisur ujqit struken në fole?
 
E keni parë dritën në rrugën pa rrugëdalje,
Si thur ëndrra kur je pa shpresë dhe gjumë,
Sa zgjerohet zemra kur ka bërë falje,
Si këndon më mirë, kur ka qarë më shumë?
Sa litra shi për metër katror ranë nëpër të gjitha komunat e Kosovës këto ditë, tregon Instituti Hidrometeorologjik - Gazeta Express
E keni pare driten ne rrugen pa rrugedalje
E keni ndjere kengen e rrabeckes, heret ne mengjes,
Po eren e bukes se pjekur ne sac,
Djersen shkume te kalit me ngarkese,
E keni pare nen gur gjarperin te mbledhur kutullac?
E keni ndjere flokun e bores,shtrire gjere e gjate mbi parvaz,
E keni pare gershetimin e tymrave qe oxhaket nxjerrin aq krenare,
Vallen dehese te flokeve te saj gjithe gaz,
Ulerimen rrenqethese te miut kur e ze nje nuselale?
E keni ndjere feshferimin e gjetheve ne pyllin hijerende,
Ate bisede mistike netore qe te mbush me frike.
Kurorat e tyre qe hena i lyen me boje te argjendte,
Dhe fshehurazi ne zemer iu leshon nga nje tufe drite?
E keni ndjere si gufon shpirti kur femija leshon” Uaaa-ne e pare,
E keni ndjere dashurine e nenes sa nje det,
E keni ndjere si gufon shpirti kur degjon kollen e gjyshit neper shkalle,
Kur koken ta merr gjyshja e ta perkedhel ne preherin e vet?
E keni pare driten ne rrugen pa rrugedalje,
Si thur endrra kur je pa shprese dhe i pagjume…?!!
Trishtili – zogu simbol i Sofjes - SHOQËRI
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?