SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Donald Lu: Në Janar do të ketë arrestime të ‘kokave të mëdha’

Ambasadori, Donald Lu, gjatë prezantimit të dy agjentëve të FBI-së që kanë mbërritur në Tiranë, ka bërë edhe një deklaratë , duke thënë se në muajin janar të vitit të ardhshëm priten rezultatet konkrete me arrestime të ‘kokave të mëdha’.

“Po flasim me vepra dhe jo me fjalë, – tha ambasadori Lu. – Nga lufta kundër krimit të organizuar ne presim rezultate. Ne presim arrestimin dhe ndjekjen penale në fillim të vitit të ardhshëm dhe që ky sukses të vazhdojë në 2018. Partnerët ndërkombëtarë të Shqipërisë e presin këtë, populli shqiptar e meriton këtë

Së fundmi ju keni një fjalë në shqip që “dielli duket që në mëngjes”. Ky plan veprimi tregon se krimi i organizuar shqiptar është problem serioz dhe kërcënim për sigurinë kombëtare. Ai tregon se organet e drejtësisë kanë dështuar kundër grupeve kriminale dhe Shqipëria ka një problem me lidhjen mes grupeve kriminale dhe politikanëve. Kujtoni rastet e Ndokës, Frrokut. Ky problem ka një kosto për politikën shqiptare që nga rënia e komunizimit.

Shba presin që të luftohet kundër krimit të organizuar, pavarësisht lidhjeve me politikanë të fuqishëm. Asnjë nuk është i paprekshëm. Në gjuhën shqipre “peshku i madh e ha të voglin”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?