SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Rusia shpall fajtor liderin e opozitës dhe e arreston

 

Aleksey Navalny u arrestua menjëherë pas mbërritjes në një protestë anti-korrupsionit në qendër të Moskës të dielën. Ai u akuzua për shkeljen e një ligji mbi tubimet publike dhe u përball me gjobë dhe ndalime administrative.

Policia e Moskës ka konfirmuar zyrtarisht se ka arrestuar rreth 500 demonstrues.

Dhjetëra persona janë arrestuar anembanë Rusisë të dielën, në mesin e disa protesta masive, pasi opozita u kërkoi njerëzve  të dalin në rrugë për të demonstruar kundër korrupsionit dhe të kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Dmitry Medvedev.

Alexei Navalny njoftoi në faqen e tij në Facebook se më shumë se 80 qytete në të gjithë Rusinë do të mbajnë protesta të dielën dhe se autoritetet nuk kishin sanksionuar shumicën e tubimeve.

Ai publikoi rezultatet e disa hetimeve, të cilat sipas tij  zbulojnë një skemë korrupsioni të kryeministrit rus (dhe ish-president) Dmitry Medvedev, aleati kryesor i Putin

Rusia ka shpallur fajtor liderin e opozitës Aleksey Navalny  për organizimin e një tubim të palejuar, dhe do të gjobitet 20.000 rubla  (350 dollarë).

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?