Luiza Gega, “mahnit” në “Diamond League”

Show Sport Stil/Jetë

Luiza Gega është thjeshtë e pandalshme. Atleltja shqiptare vazhdon të thyejë rekorde në atletikë. Gega ka vendosur kështu një rekord të ri kombëtar në garën e 3 mijë metrave me pengesa që u zhvillua në Zyrih të Zvicrës.


Pavarësisht dëmtimit në “Diamond League” Gega ka tejkaluar çdo limit dhe shënoi kohën 9 minuta, 9 sekonda e 64 të qindtat. Kjo do të thotë se Gega e mbylli garën me një sekond më shpejtnga rekordi i mëparshëm që mbante po ajo vetë (9:10.27), të vendosur një vit më parë në SHBA.

Pas kësaj gare, Gega në “Diamond League” u rendite në vendin e 4-të në Botë në këtë kategori. Kujtojmë gjithashtu se atletja shqiptare në kampionatin Botëror të zhvilluar pak ditë më par ënë Hungari u rendit e 8-ta, ndërsa e penalizoi dukshëm dëmtimi i pësuar 3 javë më parë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?