Përmbysja e rezultateve në zgjedhje, Trump deklarohet i pafajshëm

Bota

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është deklaruar i pafajshëm në rastin e tij të mashtrimit zgjedhor në Giorgia, duke hequr dorë nga e drejta për t’u paraqitur në gjykatë javën e ardhshme.

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump/ © credits bbc.com

Trump është në mesin e 19 personave të akuzuar për një komplot për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 të shtetit amerikan. Ai u dorëzua në burgun e kontesë Fulton në Atlanta javën e kaluar, ku iu hodh fotografi.

Trump ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo keqbërje, duke e përshkruar rastin si të motivuar politikisht. Në një dokument gjyqësor të depozituar të enjten, Trump tha se ai e kupton plotësisht natyrën e veprave penale dhe të drejtën e tij për t’u paraqitur në një proces gjyqësor.

Miliarderi, i cili është kandidati kryesor aktual për nominimin presidencial republikan në vitin 2024, është paraqitur në secilin nga tre akuzat e tij të mëparshme. Atij iu kërkua të paraqitej për rastet me të cilat po përballet në Nju Jork dhe Florida, dhe vendosi të mos kërkonte një paraqitje virtuale për një rast të veçantë në Uashington.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?