Tensionet në veri të Kosovës, Policia: Situata është qetësuar, vijojnë hetimet për të plagosurit

Rajoni

 

Policia ka thënë se situata e tensionuar gjatë ditës së sotme në veri të Kosovës, është qetësuar.

 

Përmes një deklarate Policia bën me dije se sipas autorizimeve ligjore dhe kushtetuese, kryetarët e komunave veroire në Zveçan, Leposaviç dhe Zubin Potok janë vendosur në zyra.

Ndërkohë po vijojnë hetimet për pesë policët e lënduar, pas revoltave dhe përplasjeve me protestuesit.

Reagimi i Policisë së Kosovës:

Individë/grupe të caktuara kriminale, përveç sulmeve ndaj zyrtarëve dhe mjeteve, kanë tentuar të bllokojnë rrugë të ndryshme me zhavor/gurë dhe mjete të rënda transportuese.

Policia e Kosovës me qëllim të sigurimit të lëvizjes së lirë të njerëzve dhe mallrave, ka marrë masa për largimin e tyre dhe pastrimin e rrugëve në bashkëpunim dhe koordinim me autoritetet kompetente.

Mjetet transportuese janë larguar, rrugët janë të lira për qarkullim, përderisa Policia e Kosovës ka angazhuar njësitet e saja për hetime dhe veprime të mëtejme policore”, thuhet në komunikatë.

Në fund thonë se hetimet dhe veprimet e mëtejshme hetimore do të ndërmerren në bashkëpunim me organet e drejtësisë. Kanë konfirmuar se situata është qetësuar dhe se Policia do të vazhdojë angazhimin për të ofruar siguri për qytetarët.

“Sikurse në çdo rast, hetimet dhe veprimet e mëtejme policore do të ndërmerren në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë, për rastin e  cilësuar si “Cenim i Rendit Kushtetues & Shkaktim i Rrezikut të Përgjithshëm & Dëmtim Asgjësim i Pasurisë”.

Situata tani është qetësuar, Policia e Kosovës do të vazhdoj angazhimin dhe përkushtimin e saj në ofrimin e sigurisë ndaj të gjithë qytetarëve pa dallim, ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike si dhe ndërmarrjen e masave policore me qëllim të parandalimit të të gjitha veprimtarive kriminale që mund të paraqiten në vend.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?