Zelensky shtron iftar për ushtarët myslimanë

Bota
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shtroi Iftarin me ushtarët myslimanë ukrainas.

Duke iu drejtuar pjesëmarrësve në darkën që përfshinte liderët e Mejlisit, organi më i lartë ekzekutiv-përfaqësues i tatarëve të Krimesë dhe përfaqësuesit e klerit mysliman, Zelensky falënderoi komunitetin mysliman.

Ai tha se muaji i Ramazanit respektohej kudo në Ukrainë, madje edhe në vijën e parë, edhe në kushte luftarake.

“Sot ne fillojmë një traditë të tillë për Ukrainën, një iftar në nivel zyrtar, së bashku me heronjtë tanë, ushtarët e pranishëm myslimanë, së bashku me mexhlisin e popullit tatar të Krimesë dhe përfaqësuesit e të gjithë komunitetit mysliman të Ukrainës. Për më tepër, ne me këtë konfirmojmë se vlerësojmë çdo person dhe komunitet”, pohoi ai.

Zelensky përfundoi duke pohuar se është mirënjohës ndaj myslimanëve të vendit dhe gjithë komunitetit ndërkombëtar mysliman, të cilët, ashtu si ukrainasit, kërkojnë paqe dhe mbrojtje nga e keqja.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?